UEFA odložila Euro o rok, Ligu mistrů a EL přerušila

foto Žena v roušce prochází 17. března 2020 v Petrohradu kolem upoutávky na Euro 2020.

Nyon (Švýcarsko) - Fotbalové mistrovství Evropy se kvůli pandemii nového typu koronaviru letos v létě neodehraje. Evropská fotbalová unie UEFA dnes po videokonferenci se zástupci všech 55 členských zemí odložila šampionát na příští rok. Turnaj se bude hrát ve stejném formátu a ve stejných zemích od 11. června do 11. července 2021.

Fotogalerie

UEFA zároveň do odvolání přerušila všechny své soutěže včetně Ligy mistrů a Evropské ligy. Žádnou ze soutěží nechce unie rušit. Březnový reprezentační termín včetně play off podle Ligy národů o evropský šampionát odložila na červen.

UEFA vyzvala své členské země, aby se pokusily dohrát domácí soutěže, které byly kvůli opatřením proti nákaze přerušeny. Unie ustanovila pracovní skupinu, která bude hledat řešení, jak dokončit aktuální sezonu.

Evropský šampionát se měl letos konat od 12. června do 12. července a poprvé v historii ho mělo hostit 12 zemí. Poté, co v Evropě propukla pandemie nového typu koronaviru a řada vlád vyhlásila přísná opatření včetně omezení volného pohybu lidí, bylo prakticky jisté, že se turnaj v létě nebude moci odehrát.

"Evropský fotbalový festival na prázdných stadionech s opuštěnými fanouškovskými zónami, když kontinent sedí doma v izolaci, je neradostná představa. Nemohli jsme dopustit, aby takhle vypadaly oslavy 60. výročí soutěže," uvedl v prohlášení předseda UEFA Aleksander Čeferin.

Fotbalové Euro bylo odloženo poprvé v historii, která se datuje od roku 1960. Mistrovství světa se naposledy podle plánu nehrálo v letech 1942 a 1946 kvůli druhé světové válce. Premiérově se velký turnaj uskuteční v lichém roce.

"Je to očekávané rozhodnutí, jinak v této situaci rozhodnout nešlo. Samozřejmě s tím souhlasím, fotbal je dnes na druhé koleji," uvedl pro FAČR trenér české reprezentace Jaroslav Šilhavý, jehož svěřenci se v základní skupině Eura utkají s Chorvatskem, Anglií a jedním ze čtyř vítězů play off podle Ligy národů.

Dnešní rozhodnutí podpořilo všech 55 asociací. Odložení o rok podporovali i čeští zástupci na videokonferenci - předseda Fotbalové asociace ČR Martin Malík a generální sekretář Jan Pauly.

"Fakt, že se Euro neodehraje tento rok, byl, myslím, už pár dnů více než jasný. Nyní šlo o to vybrat ze všech možných variant cestu, která bude dávat z aspektů zdravotních, sportovních a samozřejmě sekundárně i ekonomických největší smysl. Tou je za nás určitě přesunutí evropského šampionátu o rok," uvedl Malík v tiskové zprávě.

"Průběh videokonference byl v tomto směru poměrně klidný a věcný. Ačkoliv samozřejmě nevíme, jak se bude situace ohledně koronaviru dál přesně vyvíjet, přesunutí Eura 2020 bylo jedinou možností, jak zajistit dohrání domácích soutěží," řekl Pauly.

Kvůli koronaviru byly v Evropě v uplynulých dnech postupně přerušeny domácí soutěže. V české lize, kterou neřídí FAČR, ale Ligová fotbalová asociace, zbývá odehrát šest kol základní části a následná nadstavba.

Server The Athletic uvedl, že odložení Eura o rok bude UEFA stát asi 275 milionů liber (8,2 miliardy korun). Podle webu bude Evropská fotbalová unie tuto částku požadovat po jednotlivých ligových soutěžích a klubech jako kompenzaci.

Po dnešním jednání zůstává nejasné, jak se dohraje aktuální ročník Ligy mistrů a Evropské ligy, které se zastavily v průběhu osmifinále. Podle spekulací médií je ve hře i varianta Final Four pro semifinalisty. UEFA rozhodla, že ligové soutěže v jednotlivých zemích se budou moci dohrávat i v termínech, které jsou vyhrazeny pro evropské poháry. Naopak zbývající zápasy aktuálního ročníku klubových soutěží UEFA se budou moci konat i o víkendu, kdy jsou na programu domácí ligy.

Česká reprezentace se měla na konci března představit v USA v přípravných zápasech s Mexikem a Hondurasem. Březnový termín byl přeložen na červen a červnový se má posunout do listopadu. UEFA bude také hledat termíny pro utkání mládežnických reprezentací. Bude muset přesunout evropský šampionát jednadvacítek, který se měl konat příští rok v létě.

Změna termínu po odložení Eura čeká podle šéfa Mezinárodní fotbalové federace FIFA Gianniho Infantina i klubové mistrovství světa, které se mělo konat rovněž v létě 2021. Rozšířeného turnaje v Číně, kde pandemie začala, se bude účastnit poprvé 24 týmů. O novém termínu by měla FIFA rozhodnout ve středu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je sobota 8. srpna 2020

Očekáváme v 11:00 27°C

Celá předpověď