Udělování Oscarů a BAFTA se odsune o dva měsíce

foto Filmové ocenění Oscar - ilustrační foto.

Los Angeles/Londýn - Předávání cen Oscar, plánované původně na únor 2021, se kvůli dopadu pandemie covidu-19 na filmový průmysl odsune o dva měsíce. Oznámila to dnes americká filmová akademie, která ceny uděluje. Slavnostní udílení filmových cen plánované rovněž na únor 2021 o dva měsíce odložila i Britská akademie filmového a televizního umění (BAFTA).

Snímky, které se chtěly účastnit klání o Oscary, se podle pravidel musely v kinech objevitít do 31. prosince letošního roku. Akademie termín posunula na 28. února, kdy se měl konat i 93. ročník slavnostní ceremonie. Ten se nyní v americkém Los Angeles odehraje 25. dubna 2021.

"Filmy nás už více než století uklidňují, inspirují a baví během těch nejtemnějších chvil. Rozhodně tak činily tento rok. Doufáme, že tím, že prodloužíme dobu, kdy se filmy mohou kvalifikovat, a odsuneme datum cen, poskytneme filmařům flexibilitu potřebnou k dokončení a uvedení (snímků do kin)," citoval server Variety společné prohlášení prezidenta Akademie filmového umění a věd (AMPAS) Davida Rubina a ředitelky Dawn Hudsonové.

Akademie kvůli mimořádné situaci způsobené koronavirem již dříve oznámila, že o Oscary se v následujícím ročníku budou moci ucházet i snímky, které byly zveřejněny výhradně na streamovacích službách. Dříve o prestižní ceny mohly soutěžit pouze ty filmy, které byly nejméně sedm dní promítány v kině.

Udílení filmových cen britské akademie BAFTA, které se každoročně konají v únoru, jsou ze stejného důvodu jako Oscaři také přesunuty na dubnový termín. Odehrají se 11. dubna, tedy dva týdny před udílením cen americké Akademie.

"Změna původně oznámeného data 14. února bere v potaz dopad globální pandemie," uvedli dnes pořadatelé. Další detaily ohledně ceremonie zveřejní BAFTA v úterý, píše Variety.

Odloženo bylo letos i slavnostní předávání televizních cen BAFTA. Ocenění se původně měla udílet již 17. května, kvůli pandemii ale nakonec pořadatelé termín přesunuli na 31. červenec.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je sobota 27. února 2021

Očekáváme v 15:00 5°C

Celá předpověď