Účty maďarských domácností za plyn jsou nejnižší v Evropě, uvádějí úřady

foto Zemní plyn, plynový sporák, energie, spotřeba - ilustrační foto.

Budapešť - Dubnové účty maďarských domácností za dodávku energií byly nejnižší v porovnání s jinými městy v Evropě. Uvedla to dnes agentura MTI, která se odvolává na srovnání vypracované maďarským regulačním úřadem MEKH. Praha vychází u plynu i u elektřiny výrazně dráž.

Úřad shledal, že ve srovnání s 24 metropolemi členských zemí Evropské unie a Bělehradem jsou v Budapešti ceny plynu pro domácnosti nejnižší a v přepočtu činí 2,79 eurocentu za kilowatthodinu. Průměrná cena ve srovnávaných metropolích je čtyřikrát vyšší a dosahuje 12,69 eurocentu.

Ve srovnání cen elektřiny pro domácnosti v metropolích sedmadvacítky plus Londýn a Bělehrad vyšla Budapešť jako druhá nejlevnější, po hlavním městě Srbska. Maďarští spotřebitelé platili o 60 procent méně, než činil evropský průměr.

Praha ve srovnání vycházela výrazně dráž: v ceně plynu předčila i Paříž nebo Lucemburk, v ceně elektřiny za sebou zanechala například Madrid a Dublin.

V Maďarsku je cena elektřiny a zemního plynu, kterou platí spotřebitelé, pevná a stanovená legislativou. Obyvatelé Maďarska jsou tedy ochráněni před růstem cen na trzích.

Maďarská vláda nyní blokuje zamýšlené embargo EU na dovoz ruské ropy. Budapešť, v minulosti v rámci EU k Rusku obvykle vstřícná, se nyní odvolává na svou vlastní energetickou bezpečnost, kterou podle ní bez ruské ropy nepůjde zajistit. Argumentuje tím, že bez klíčové suroviny z Ruska nebude fungovat maďarská ekonomika.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je pondělí 4. července 2022

Očekáváme v 9:00 23°C

Celá předpověď