Uchazečům o Hrad by ke jmenování soudců stačily zákonné požadavky

foto Standarta prezidenta republiky na Tereziánském paláci Pražského hradu - v popředí vstupní brána na první nádvoří.

Praha - Prezidentští kandidáti by při jmenování navržených soudců neměli jiné než zákonem stanovené nároky. Vyplývá to z odpovědí uchazečů o funkci prezidenta na anketu ČTK. Současný prezident Miloš Zeman na otázku neodpověděl. Prezident jmenuje soudce na základě návrhu, který mu předkládá ministerstvo spravedlnosti.

Bývalý český velvyslanec ve Francii Pavel Fischer poznamenal, že zákon mluví jasně. "Není třeba stanovovat žádné další podmínky. V ojedinělých případech bych samozřejmě o věci jednal s ministrem spravedlnosti," uvedl. Někdejší ministerský předseda Mirek Topolánek chce v případě zvolení při jmenování soudců postupovat striktně podle zákona, tuto prezidentskou pravomoc ale pokládá za trochu formální. "Je sice výlučná, ale zodpovědnost za výběr je na ministerstvu spravedlnosti a prezident by do tohoto procesu neměl vnášet své vlastní představy," poznamenal.

Podobný názor má lékař a aktivista Marek Hilšer, který podotkl, že prezident se musí vůči státu a justici chovat předvídatelně. "Nesmí si svévolně volit svá kritéria výběru běžných soudců. Proto nebudu jiná než zákonem stanovená kritéria požadovat," sdělil ČTK.

Bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš chápe v tomto případě úlohu prezidenta jako vykonavatele role dané ústavou, v rámci které je třeba mimo jiné přihlížet k aktuálním potřebám ministerstva spravedlnosti. "Právě v jeho kompetenci vidím určité rezervy kvalitnějšího a transparentnějšího procesu výběru vhodných kandidátů na tuto funkci," uvedl. Dodal, že obecně by doporučil spíše posílit samosprávu v soudnictví.

Petr Hannig, hudebník a šéf strany Rozumní, by se jako prezident striktně řídil při jmenování soudců zákonem. Prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek poznamenal, že neexistují jiné než zákonem stanovené nároky. "Pokud bych měl k navrhovaným kandidátům výhrady, budu to diskutovat s navrhovateli," dodal.

Podnikatel Michal Horáček podotkl, že jmenování soudců předchází dlouhý a složitý proces, kterým neprojde zdaleka každý. "Vzhledem k tomu, že soudní moc tvoří jeden ze základních pilířů demokratického zřízení, její samostatnost bych neohrožoval," uvedl. Žádné jiné nároky než stanovené zákonem by si "rozhodně nevymýšlel".

Někdejší šéf mladoboleslavské Škody Auto Vratislav Kulhánek na otázku, zda bude jako prezident jmenovat všechny navrhované soudce či bude mít i jiné než zákonem stanovené nároky, odpověděl, že zákony ctí. "Pokud je zákon špatný nebo nedostačující, má demokratická společnost nástroje, kterými je umí opravit," poznamenal.

Strukturované odpovědi kandidátů prezidenta na anketu ČTK

Otázka: Budete jmenovat všechny navrhované soudce, nebo na kandidáty budete mít i jiné než zákonem stanovené nároky?

Jiří Drahoš, bývalý předseda Akademie věd

Chápu v tomto případě úlohu prezidenta jako vykonavatele role dané ústavou, v rámci které je třeba mimo jiné přihlížet k aktuálním potřebám resortu ministerstva spravedlnosti. Právě v jeho kompetenci vidím určité rezervy kvalitnějšího a transparentnějšího procesu výběru vhodných kandidátů na tuto funkci. Obecně bych sám doporučil spíše posílit samosprávu v našem soudnictví.

Pavel Fischer, bývalý český velvyslanec ve Francii

Zákon mluví jasně. Není třeba stanovovat žádné další podmínky. V ojedinělých případech bych samozřejmě o věci jednal s ministrem spravedlnosti.

Petr Hannig, hudebník a šéf strany Rozumní

Budu se řídit striktně zákonem.

Marek Hilšer, lékař, aktivista

Prezident se musí vůči státu a justici chovat předvídatelně. Nesmí si svévolně volit svá kritéria výběru běžných soudců. Proto nebudu jiná než zákonem stanovená kritéria požadovat.

Michal Horáček, podnikatel a textař

Jmenování soudců předchází dlouhý a složitý proces, kterým neprojde zdaleka každý. Vzhledem k tomu, že soudní moc tvoří jeden ze základních pilířů demokratického zřízení, její samostatnost bych neohrožoval. Žádné jiné nároky než ty stanovené zákonem bych si rozhodně nevymýšlel.

Jiří Hynek, prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu

Neexistují jiné, než zákonem stanovené nároky. Pokud bych měl k navrhovaným kandidátům výhrady, budu to diskutovat s navrhovateli.

Vratislav Kulhánek, bývalý šéf mladoboleslavské Škody Auto

Já zákony ctím. Pokud je zákon špatný nebo nedostačující, má demokratická společnost nástroje, kterými je umí opravit.

Mirek Topolánek, bývalý premiér a předseda ODS

Budu postupovat striktně podle zákona. Pokládám tuto pravomoc prezidenta za trochu formální. Je sice výlučná, ale zodpovědnost za výběr je na ministerstvu spravedlnosti a prezident by do tohoto procesu neměl vnášet své vlastní představy.

Na otázku neodpověděl prezident Miloš Zeman.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je čtvrtek 18. října 2018

Očekáváme v 13:00 18°C

Celá předpověď