Uchazeči o stavbu bloku v Dukovanech dokončují své nabídky, čas mají do 2. října

foto Ilustrační foto - Jaderná elektrárna Dukovany, 30. listopadu 2022 Dukovany, Třebíčsko.

Praha - Uchazeči o stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech dokončují své finální nabídky, čas na jejich podání mají do pondělí 2. října. Původní termín, který byl stanoven na polovinu září, energetická společnost ČEZ na jejich žádost posunula. ČTK to dnes řekl mluvčí společnosti Ladislav Kříž. Nový blok by měl být dokončen do roku 2036.

Úvodní nabídky na stavbu nového bloku loni na podzim podaly francouzská společnost EDF, jihokorejská firma KHNP a severoamerický Westinghouse. Detaily těchto nabídek ČEZ, který má projekt na starosti, nezveřejnil. Na jaře pak společnost vedla s uchazeči vyjasňovací jednání, na nichž si chtěla se zájemci vysvětlit některé podmínky tendru a první nabídky. Následně je ČEZ vyzval k podání finálních nabídek. Všichni uchazeči už dříve deklarovali, že je podají.

ČEZ loni spolu s nabídkami na stavbu nového dukovanského reaktoru dostal rovněž nabídky na opce na další blok v Dukovanech a stavbu třetího a čtvrtého bloku v Temelíně. ČEZ i stát už dříve připustili, že k pokrytí spotřeby elektřiny v Česku bude nejspíš do budoucna potřeba dostavět další bloky jaderných elektráren.

Projekt by měl být největší investicí České republiky v novodobé historii, podle zástupců vlády i ČEZ má nový reaktor stát asi 160 miliard Kč v cenách z roku 2020. Přesná cena bude známa až po ukončení soutěže.

Česko má v současnosti šest jaderných bloků ve dvou elektrárnách. Dva bloky, každý o výkonu přibližně 1000 megawattů (MW), jsou v jihočeském Temelíně. Čtyři menší bloky s výkonem 510 MW stojí v Dukovanech na Třebíčsku. Vedle nových klasických reaktorů ČEZ připravuje také stavbu malých modulárních reaktorů. První z nich by měl vzniknout v Temelíně.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je sobota 30. září 2023

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď