Zeman: Babiše jmenuji premiérem v průběhu února

foto Prezidentští kandidáti Miloš Zeman (na snímku) a Jiří Drahoš se setkali 23. ledna v Praze k první televizní debatě před druhým kolem prezidentských voleb.

Praha - Prezident Miloš Zeman ve středu pověří Andreje Babiše (ANO) jednáním o sestavení nové vlády. Premiérem ho jmenuje v průběhu února. Zeman to dnes řekl v debatě televize Prima s jeho prezidentským protikandidátem Jiřím Drahošem v Hudebním divadle Karlín. Ve středu se Zeman s Babišem setká na Pražském hradě, aby od něj přijal demisi vlády.

Drahoš během debaty řekl, že on by v pozici prezidenta nedal žádné "bianco pokusy" a možnost sestavit vládu by dal vítězi voleb. Řekl také, že premiér není volená funkce, ale funkce jmenovaná. "Vítěz voleb nemá automaticky nárok na premiéra, nedovedu si představit, že by premiérem byl trestně stíhaný člověk," řekl Drahoš.

Babišova menšinová vláda schválila demisi minulý týden ve středu pět týdnů po jmenování. Reagovala tak na úterní hlasování Sněmovny, ve kterém nedostala důvěru, když ji podpořili pouze poslanci vládního hnutí.

Hrad původně oznámil, že demisi Zeman přijme do konce minulého pracovního týdne, brzké přijetí předpokládali i zástupci vlády. Prezidentův mlvučí Jiří Ovčáček později vyjádření změnil, nepodařilo se podle něj najít v Zemanově programu volný čas. K programu prezidenta řekl, že se v Lánech chystá na volební duel s Drahošem. Později uvedl, že se Zeman minulý týden v nemocnici podrobil menšímu zákroku v ústech.

Zeman obvinil Drahoše, že neumí dodržovat pravidla; ten to odmítl

Prezident Miloš Zeman dnes v první vzájemné debatě obvinil svého vyzyvatele, bývalého předsedu Akademie věd Jiřího Drahoše, že neumí dodržovat ani elementární pravidla, a je prý proto "poněkud nebezpečný sobě i svému okolí". Vytkl mu, že se nedrží pravidel debaty v televizi Prima. Drahoš se proti tomu ohradil s tím, že si témata debaty pamatuje dobře a že jeho otázka na nejhorší Zemanův zážitek za jeho prezidentování byla s nimi v souladu.

"Člověk, který nedokáže dodržovat ani tak elementární pravidla je poněkud nebezpečný sobě i svému okolí," prohlásil Zeman za nadšeného aplausu svých příznivců v Hudebním divadle Karlín, kde se debata odehrávala. Zemanův tábor také často přerušoval nesouhlasnými výkřiky a pískotem Drahošovo vystoupení.

Příznivci obou kandidátů vyjadřovali potleskem i pískotem či bučením své sympatie a antipatie vůči kandidátům hned od začátku. Moderátor Karel Voříšek je musel několikrát uklidňovat. Debatu podle něj u televizních obrazovek sledovaly dva miliony diváků, oznámil zhruba po půl hodině jejího trvání.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je pondělí 15. října 2018

Očekáváme v 13:00 21°C

Celá předpověď