U2 vydávají nové album, tepe nešvary a vzývá lásku

foto Ilustrační foto - Členové skupiny U2 (zleva) Adam Clayton, Bono, Larry Mullen Jr a the Edge s cenou za globální ikonu, kterou získali na vyhlašování cen hudební televize MTV.

Dublin - V pořadí 14. studiové album s názvem Songs of Experience vydala dnes u vydavatelství Universal nejúspěšnější rocková kapela posledních desetiletí, irští U2. Kolekce 13 písní má navazovat na předchozí album Songs of Innocence, které vyšlo před více než třemi lety. Oba tituly odkazují na sbírky básníka a malíře Williama Blakea Písně nevinnosti (Songs of Innocence) a Písně zkušenosti (Songs of Experience) z konce 18. století. Jak je u irských ikon zvykem, za texty jejich písní se skrývá politické poselství, přestože kolekce písní je koncipována jako intimní dopisy adresované rodině, přátelům či fanouškům.

Fanoušci zpěváka Bona, kytaristy The Edge, baskytaristy Adama Claytona a bubeníka Larryho Mullena zatím měli možnost si poslechnout například singl You're The Best Thing About Me, k němuž kapela v září zveřejnila také videoklip.

V posledních osmi letech byli U2 téměř bez ustání na cestách po celém světě, ale také se ocitali v tvůrčí krizi. Pokus o obrodu se podle kritiků příliš nezdařil na předchozím poprockovém albu Songs of Innocence z roku 2014, které mělo těžit z rozhodnutí kapely ohlédnout se za svou minulostí. Kontroverzní byl ale už způsob, jakým U2 album Songs of Innocence vydali. Nejdříve je poskytli zdarma uživatelům iTunes.

Nové album, na jehož přebalu je fotografie Bonova syna Eliho a Edgeovy dcery Sian, nemá být chápáno jen jako pokračování předchozího alba Songs of Innocence, ale i jako výzva k činům, "call to action", jak Bono zpívá v jedné z nových písní. V songu Red Flag Day také zpívají: "Dnes si nemůžeme dovolit mít obavy z toho, čeho se bojíme." Hymnická píseň o uprchlické tragédii ve Středozemním moři vzdáleně připomíná politickým nábojem i zvukem kytar album War z roku 1983.

Skupina měla album původně hotové už před rokem, ale vzhledem k politickému vývoji ho chtěla trochu přepracovat. Zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA a rozhodnutí Britů odejít z Evropské unie tak ovlivnilo, kromě Bonovy nehody na kole, i termín vydání nejnovějšího alba, na němž Bono lamentuje nad bídným stavem světa.

V chytlavé písni American Soul kapela vzdává hold rock'n'rollu a Americe, jejíž životní pocit je prý "snem, který patří celému světu". Právě tuto píseň, na albu pátou, pokládají mnozí recenzenti za nejlepší a také nejpolitičtější. Píseň, útočící na prolhanost dnešních politiků, má podle některých kritiků největší potenciál stát se hitem.

První recenze na album jsou zatím spíše příznivé, i když nikoli nadšené. Například britský list The Guardian napsal, že album obsahuje "dost skvělých momentů", abychom kapele odpustili její méně povedené počiny.

Ještě v létě U2 jen obtížně odráželi kritiku, že po více než 40 letech na scéně jim docházejí nápady, když vyrazili na turné k 30. výročí a reedici svého nejslavnějšího a nejúspěšnějšího alba The Joshua Tree, jehož písně hráli na koncertech poprvé kompletně.

Turné bylo úspěšné, ale jak poznamenal The Daily Telegraph, z koncertů byla cítit nostalgie po éře, kdy U2 prošli nepravděpodobnou proměnou od rozpačité postpunkové kapely v největší skupinu světa. Jejich alba z poslední dekády přitom byla přijímána poměrně vlažně jak kritiky, tak i fanoušky slavné čtveřice.

Magazín Variety poznamenal, že Songs of Experience je nejlepší deskou irské kapely od příznivě hodnocené How to Dismantle an Atomic Bomb, která získala v roce 2006 cenu Grammy za nejlepší album. U2 prý znějí, jako by byli "mnohem více ve své kůži", než na Songs of Innocence.

Podle recenzenta německého deníku Der Tagesspiegel se U2 tentokrát až nápadně často utíkají k lásce. Love Is All We Have Left (Láska je vše, co nám zůstalo), je název hned úvodní písně. Hudebníci rovněž vyjadřují vděk svým ženám, bez nichž by prý nebyli tím, čím jsou (You're the Best Thing About Me). Píseň Summer of Love zase prý odkazuje na květinová 60. léta.

Za více než 40 let existence U2 prodali přes 100 milionů desek, z nichž za nejlepší jsou považovány The Joshua Tree z roku 1987 a Achtung Baby z roku 1991. Mnohé písně U2 se vyjadřují k politickým, společenským nebo náboženským problémům a členové kapely, zvláště pak její frontman Bono, jsou aktivními podporovateli lidských práv.

Globálním fenoménem se skupina stala v roce 1985 i díky vystoupení na obrovském koncertu Live Aid na podporu boje s hladomorem, který tehdy propukl v Etiopii. Koncert, který se konal souběžně na několika stadionech, sledovalo díky živému přenosu asi 1,5 miliardy lidí ze stovky zemí světa.

Mezitím se ale U2 letos objevili v dokumentech Paradise Papers mezi subjekty, které se pokoušely o daňové triky s pomocí nastrčených firem v daňových rájích. Bono přestal dávat rozhovory, a tak rozhořčení hostujícího rapera Kendricka Lamara v písni American Soul nad nechutně bohatými zůstaly zatím bez dalšího komentáře.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je pondělí 19. listopadu 2018

Očekáváme v 13:00 3°C

Celá předpověď