U Tvarožné se po odmlce znovu chystá bojová ukázka k výročí bitvy tří císařů

foto Ilustrační foto - Na vrchu Žuráň u Tvarožné si 28. listopadu 2020 nadšenci připomněli 215. výročí bitvy tří císařů. Samotná rekonstrukce bitvy se letos kvůli opatřením v důsledku koronaviru neuskutečnila.

Slavkov u Brna (Vyškovsko) - U Tvarožné na Brněnsku se letos po dvouleté odmlce kvůli covidu znovu chystá bojová ukázka k výročí bitvy tří císařů. Rekonstrukce bitvy připomene nejslavnější Napoleonův manévr – Lví skok. V plánu jsou i další akce, už tuto sobotu projde historický průvod císaře Napoleona Brnem, vzpomínkové akce organizátoři připravují i ve Vyškově či Slavkově. Vyplývá to z tiskových zpráv pořadatelů.

Bitva u Slavkova se odehrála 2. prosince 1805, kdy vojsko francouzského císaře Napoleona u Slavkova překvapivě zvítězilo nad početně silnějšími armádami ruského cara Alexandra I. a rakouského císaře Františka I. Už 19. listopadu však Napoleon vmašíroval do Brna, o několik dní později se pak odehrála první potyčka vojsk ve Vyškově.

Rekonstrukce bitvy u Tvarožné je letos v plánu 3. prosince. Účast přislíbilo přibližně 1000 účastníků ze 14 zemí, k dispozici budou mít 50 koní či 12 děl. Tématem rekonstrukce bitvy letos bude nejslavnější Napoleonův manévr zvaný Lví skok a rozhodující boj na Prateckých výšinách. Podle pořadatelů s důrazem na okamžiky, které ve svých pamětech popsal francouzský brigádní generál Thiébault. Manévr Lví skok spočíval v útoku Napoleonových jednotek přímo na hlavní stan tehdejších rusko-rakouských sil. Císaře Napoleona i letos ztvární Mark Schneider z Virginie v USA, který v této roli vystupuje od roku 2005.

Program kolem rekonstrukce bitvy začíná už 30. listopadu, kdy je v plánu setkání s napoleonskými vojáky v Kučerově, bitva na návsi a přehlídka. Ve čtvrtek 1. prosince se připravuje pochod Brnem, o den později pak akce Ohně na Žuráni. Program skončí v neděli 4. prosince tradičním pietním aktem na Mohyle míru.

Současně se 3. prosince ve Slavkově u Brna uskuteční vzpomínková akce Tenkrát ve Slavkově, kdy se centrum města, nádvoří zámku i zámecký park vrátí do atmosféry roku 1805. Připraven je předvánoční jarmark, historický program, vojenské ležení, bitevní ukázky i vyvrcholení v podobě defilé vojáků a nočního programu v zámeckém parku. Součástí bude i noční bitva a hra světel na průčelí zámku.

"Slavkov si v posledních dvou letech musel odepřít vrcholnou akci, která formuje jeho ráz. Přitom právě připomínka Napoleonova tažení je v této době více než symbolická. Připomíná, že i přes vyhrané bitvy, vykoupené tisíci životy a zničenou zemí, nekončil osud dobyvatelů a megalomanů slavně," uvedl starosta Michal Boudný (PRO Slavkov u Brna).

Už tuto sobotu je v plánu historický průvod císaře Napoleona a jeho gardy Brnem, kdy primátorka Markéta Vaňková (ODS) Napoleonovi symbolicky předá klíče od města. V plánu je i vzpomínková akce ve Vyškově, a to 29. a 30. listopadu. Chystá se komponovaná dobová ukázka Vyškov v roce 1805, její součástí bude například jezdecká šarvátka, boj o dělo, válečné útrapy obyvatel města či pietní zakončení modlitbou za oběti válek.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je středa 30. listopadu 2022

Očekáváme v 17:00 3°C

Celá předpověď