U Turnova vyrůstá věžový vodojem ve tvaru fotbalové trofeje

foto Zleva ředitel stavební firmy VHS Jihlava Martin Žagan, Milan Hejduk z Vodohospodářského sdružení Turnov, hejtman Libereckého kraje Martin Půta, starosta Turnova Tomáš Hocke a starosta Ohrazenic František Novák si 5. září 2018 v Ohrazenicích poblíž Turnova prohlédli probíhající výstavbu nového věžového vodojemu. Svým tvarem připomíná trofej pro mistry světa ve fotbale, vrchní kulovitá nádrž podobná míči zatím chybí.

Turnov (Semilsko) - V Ohrazenicích u Turnova v Českém ráji budou mít od příštího roku novou dominantu. Staví se tam nový věžový vodojem, který tvarem připomíná trofej pro fotbalového mistra světa. Starosta Ohrazenic František Novák novinářům řekl, že se inspirovali jednou věží v Astaně v Kazachstánu.

"Tam je podstatně vyšší, má kolem 100 metrů. Nicméně tvarově připomíná tento objekt. My jsme do toho dali vizi tryskající vody ze země, a ta voda, že si hraje s kuličkou nahoře," uvedl starosta.

Vodojem v Ohrazenicích bude mít na výšku zhruba 30 metrů. "Bude asi o pět metrů vyšší než turnovská radnice," uvedl předseda Rady sdružení Vodohospodářského sdružení (VHS) Turnov Milan Hejduk. VHS Turnov je investorem stavby.

Stavbařům se už podařilo dokončit šest tvarově atypických betonových sloupů, mezi nimiž bude ve výšce koule o objemu 150 metrů krychlových. Nahoru by se měla koule dávat někdy v říjnu. Ve vrchní části vodojemu bude i ochozová plošina, která ale nebude běžně přístupná. Přednostně bude sloužit pro údržbu a opravy. "Jsme ale dohodnutí s investorem a provozovatelem, že několikrát do roka ji bude možné otevřít pro veřejnost," dodal starosta.

Zleva ředitel stavební firmy VHS Jihlava Martin Žagan, starosta Turnova Tomáš Hocke a hejtman Libereckého kraje Martin Půta si prohlédli 5. září 2018 v Ohrazenicích poblíž Turnova probíhající výstavbu nového věžového vodojemu. Svým tvarem připomíná trofej pro mistry světa ve fotbale, vrchní kulovitá nádrž podobná míči zatím chybí. Výstavba nového vodojemu je součástí rozsáhlého projektu za bezmála 69 milionů korun bez daně, jehož cílem je odstranění mírně nadlimitní hodnoty manganu z vodovodní sítě Turnova a okolí. Podle Hejduka to docílí odstraněním nevyhovujícího zdroje pitné vody, který je na Záborčí u Turnova. Aby bylo možné zajistit dodávky pro oblasti, které jsou na něj nyní napojené, musí se vybudovat skoro čtyři kilometry nových rozvodů a modernizovat areál vodojemů v Ohrazenicích. Kromě výstavby nového se aktuálně v areálu rekonstruuje vodojem o velikosti 2x300 metrů krychlových. Pak přijde na řadu větší o velikosti 1000 metrů krychlových. Podle Hejduka se opravují postupně, aby nebyly ohrožené dodávky vody pro Turnov ani okolní obce.

Projekt také podle Hejduka odstraní rizika havárií při zásobování pitnou vodou do největší průmyslové zóny v Turnově. Na Vesecku v ní pracují tisíce lidí. "Máme tam nedořešené vodovody, stále to hrozí haváriemi," dodal Hejduk.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je pondělí 26. srpna 2019

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď