U ropné trasy byly napadeny dvě civilní lodě, USA obvinily Írán

foto Americký ministr zahraničí Mike Pompeo na tiskové konferenci k útoku na tankery v Ománském zálivu.

Teherán/Washington - V Ománském zálivu byly dnes ráno pravděpodobně napadeny dvě obchodní lodě. Jedna patřila Norsku, druhá Japonsku, na palubách měly ropné produkty. Norská loď dlouho po výbuchu hořela. Z obou lodí se podařilo evakuovat všech 44 námořníků. K incidentu se jako k útoku nikdo nepřihlásil, ale USA už odpovědnost připsaly Íránu. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo řekl, že o tom svědčí způsob provedení a použité zbraně. Podle ministra chce Íránu zvýšit regionální napětí a narušit dopravu ropy.

Incident se stal v blízkosti Hormuzského průlivu, strategické trasy pro přepravu ropy, a ropný trh ihned zareagoval zvýšením ceny ropy o čtyři procenta.

O incidentu má ještě dnes jednat za zavřenými dveřmi Rada bezpečnosti OSN. Generální tajemník OSN António Guterres podotknul, že si svět nemůže dovolit konfrontaci v oblasti Perského zálivu. Rusko radí k opatrnosti, protože se zatím přesně neví, co se stalo. Britské námořnictvo doporučilo civilním lodím, aby proplouvaly Ománským zálivem s největší opatrností.

USA připsaly Íránu už květnovou sabotáž čtyř plavidel u Spojených arabských emirátů. Použity při ní byly podle vyšetřovatelů miny, které na lodě umístili potápěči. Minu na boku jednoho z dnes napadených plavidel viděli podle agentury Reuters i tentokrát.

Dnešní incident může přispět k dalšímu zvýšení napětí mezi Íránem a USA, za nímž je americké odstoupení od dohody o íránském jaderném programu a obnovení sankcí. Pompeo řekl, že USA budou bránit své vojáky i zájmy v oblasti, avšak dále plány nerozvedl.

USA nabízejí Íránu jednání, avšak Teherán to odmítá. Americký prezident Donald Trump dnes tweetoval, že "je zatím příliš brzy i jen myslet" na dohodu s Teheránem. "Nejsou připraveni a my také ne," stojí v tweetu, jímž Trump reagoval na návštěvu japonského premiéra Šinzóa Abeho v Teheránu.

Abe přijel, aby pomohl zmírnit napětí na Blízkém východě, avšak íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí ho dnes ujistil, že s USA vyjednávat nehodlá. Trump mu prý nestojí ani za poslání vzkazu přes prostředníka. Podle Reuters může dnešní incident souviset s Abeho návštěvou.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je čtvrtek 19. září 2019

Očekáváme v 21:00 9°C

Celá předpověď