U rektorátu zlínské univerzity vzniká platforma Memento Covid

foto Dílo Memento Covid-19, které je osazeno deskami vyrobenými z plastových jídelních krabiček z univerzitní menzy, které studenti a zaměstnanci Univerzity Tomáše Bati sbírali za epidemie covidu, 15. listopadu 2022, Zlín. Umělecké dílo bude fungovat jako místo setkávání a odpočinku.

Zlín - Platforma Memento Covid-19 vzniká za budovou rektorátu Univerzity Tomáše Bati (UTB) ve Zlíně. Jde o kruhový objekt o průměru pět metrů, který bude fungovat jako místo setkávání i odpočinku, řekl dnes novinářům autor projektu Tomáš Krejčí. Na výrobu svrchních desek byly použity plastové jídelní krabičky z univerzitní menzy, které studenti a zaměstnanci univerzity sbírali za epidemie covidu.

Fotogalerie

"Památník se stane i světelným objektem. Uprostřed platformy budou světelná slova, která odkazují k tomu, co všichni lidé v průběhu pandemie prožívali. Jsou tam slova jako: chvílí, čekáním, setkáním. Ale také jsem slovem neboli člověkem, což odkazuje k tomu, že někteří v průběhu covidu ztratili své blízké, pro některé byla situace velmi těžká," uvedl Krejčí. Na obvodu budou svítit slova Věnováno setkávání.

Symbolika kruhu podle něj odkazuje k tomu, že kruh spojuje. "Je to platforma, kde se můžou lidé a hlavně studenti opět setkat. Je to něco, co jsme v době pandemie nemohli, setkávání jako takové bylo velmi omezené," uvedl Krejčí. Smyslem jeho návrhu nebylo vytvořit jen sochu či místo k připomenutí události, ale také to, aby byl prostor funkční. "V prostoru bude i wifi, studenti si tady mohou sednout, lehnout na lavičku, pracovat tady," uvedl Krejčí, který je doktorandem na Fakultě multimediálních komunikací. Spolu s ním na návrhu pracovaly studentky Kristina Maňáková a Anna Hanušová. Práce na platformě začaly před čtyřmi týdny, hotovo by mohlo být do 14 dnů.

Platformu tvoří ocelová konstrukce, na které jsou položeny desky vážící několik stovek kilogramů vytvořené z plastového odpadového recyklátu. Využití plastového odpadu bylo podmínkou soutěže na výtvarný objekt, který by připomínal pandemii covidu. Studenti a zaměstnanci univerzity sbírali krabičky z menzy v akci nazvané Feed The Monster, posbírali 5000 kusů krabiček. "Vznikla spousta plastového odpadu, myšlenka proto byla, posbírejme ho a zrecyklujme a použijme na stavbu mementa," uvedl rektor UTB Vladimír Sedlařík.

Misky se podrtily a přepracovaly do podoby desek, přidala se aditiva, aby byla zajištěna pevnost, stabilita a odolnost proti slunečnímu záření. "Covid memento je věnováno setkávání, setkávání s lidmi, se kterými jsme se nemohli setkat během pandemie covidu, setkávání s lidmi, kteří s námi už bohužel nemohou být. Je to také poděkování všem, kteří pomáhali, ať už zdravotnickému personálu, všem lidem, našim studentům, našim zaměstnancům, všem dobrovolníkům," uvedl Sedlařík.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 20. března 2023

Očekáváme v 19:00 8°C

Celá předpověď