U Prosenic se střetly vlaky, provoz na koridoru se večer částečně obnovil

foto Ve stanici Prosenice na Přerovsku se v noci na 14. ledna 2022 srazily dva nákladní vlaky. Tři vozy vykolejily, nehoda poškodila také troleje. Na snímku hasiči vynášejí dřevo z vagonů před odklizením havarované vlakové soupravy.

Prosenice (Přerovsko)/Praha - Provoz na koridorové trati u Prosenic na Přerovsku, kde se ve čtvrtek v noci srazily dva vlaky, se částečně obnovil dnes před 22:00. Plné obnovení provozu Správa železnic očekává za dva týdny. Uvedla to večer na twitteru. Při nehodě nebyl nikdo zraněn, škoda podle údajů Drážní inspekce dosahuje 21 milionů korun. Policie nehodu vyšetřuje pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Přerušený provoz významně zasáhl do železniční dopravy.

Provoz na trati se po jedné části kolejí podařilo obnovit zhruba 23 hodin po srážce. "Vlaky nyní jezdí po sudé kolejové skupině. Ke zprovoznění druhé části staničních kolejí dojde po výměně zničené výhybky. Její výroba potrvá cca 2 týdny. Následně proběhne oprava a plné zprovoznění trati," uvedla Správa železnic.

Ředitel správy Jiří Svoboda na twitteru odpoledne informoval o zahájení odklízení vykolejených vagonů a poškozeného trakčního vedení. Nutné bude opravit také svršek a výhybku, dodal. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v podvečer po zasedání vlády na tiskové konferenci uvedl, že na obnově jednoho z hlavních tahů se pracuje s plným nasazením. "Celý den se odstraňují následky nehody, která znamenala vykolejení vlaků a ochromení dopravy. Do půlnoci by mělo dojít ke zprovoznění hlavní koridorové trati alespoň po jedné koleji obousměrně," řekl.

Policie nehodu vyšetřuje pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti, informovala ČTK její mluvčí Miluše Zajícová s tím, že vyšetřování potrvá několik měsíců. Po příčinách nehody, která se stala v prostoru výhybky, pátrají i inspektoři Drážní inspekce. "Budeme zjišťovat, jak probíhal provoz na té trati, jak byla zabezpečena, jak strojvedoucí řídili a zda plnili všechny své povinnosti. V tuto chvíli je šetření teprve na začátku, budeme všechny tyto okolnosti, tedy jak technickou stránku, tak i lidský faktor, zjišťovat," řekl ČTK mluvčí inspekce Martin Drápal. Doplnil, že vyšetřování je teprve na začátku, analyzovat se budou nyní stažená data ze zabezpečovacích zařízení a ze záznamových zařízení na lokomotivě, dodal Drápal.

Vlaky se srazily ve čtvrtek ve 22:55, podle informací Správy železnic vykolejily tři vozy, poškozená je lokomotiva nákladního vlaku a trakční vedení. Celkové škody Drážní inspekce odhadla na 21 milionů korun, z toho deset milionů na trati a 11 milionů na vlacích. "Dva souběžně jedoucí vlaky se srazily v prostoru výhybky, v důsledku této srážky došlo k vykolejení jednoho z vlaků, jednalo se o boční srážku," doplnil mluvčí inspekce Drápal.

Přerušený provoz mezi stanicemi Prosenice a Lipník nad Bečvou významně zasáhl do železniční dopravy, vlaky nabíraly zpoždění, v úseku nehody cestující regionální i dálkové dopravy převážely náhradní autobusy, uváděly České dráhy.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je čtvrtek 8. prosince 2022

Očekáváme v 19:00 1°C

Celá předpověď