U Paříže odhalili zrenovovaný hrob českého malíře Josefa Šímy

foto Na hřbitově v Thiais u Paříže byl odhalen 13. července 2021 zrenovovaný hrob českého malíře Josefa Šímy. Repliku původního náhrobního kamene doplňuje objekt sochaře Vladimíra Škody.

Thiais (Francie) - Na hřbitově v Thiais u Paříže dnes odhalili zrenovovaný hrob českého malíře Josefa Šímy. Slavnostní ceremonie se za vydatného deště zúčastnil český velvyslanec ve Francii Michal Fleischmann a zhruba dvě desítky hostů, informovala z místa dopisovatelka ČTK. Šíma patřil k zakladatelům českého avantgardního spolku umělců Devětsil. Jeho tvorba je rozmanitá: tvořil krajinomalby a grafiky i mytologická podobenství. Ve Francii malíř žil a tvořil od roku 1922, dále ale udržoval kontakt s domovem.

Odhalení renovovaného hrobu je součástí vzpomínkových akcí u příležitosti 50. výročí Šímova úmrtí, které pořádá české velvyslanectví ve Francii. Projekt podpořila také Šímova dcera Aline Brumliková. Před opravou byl hrob už jen stěží patrný. Nově je u Šímova hrobu na druhém největším hřbitově v oblasti francouzské metropole dílo sochaře Vladimíra Škody, který se Šímovým dílem nechal inspirovat. Škoda se ceremonie rovněž účastnil, stejně jako autor kopie původního náhrobku, kamenosochař Daniel Doležal.

"Někdy dílo přesahuje autora. To je i případ Josefa Šímy. Čech, Francouz, ale nad tím vším umělec, který ovlivnil další generace českých a francouzských umělců," uvedl velvyslanec Fleischmann, který zároveň poděkoval zejména Šímově dceři a Škodovi.

"Jsem velmi vděčná vám všem, kdo jste neúnavně pracovali, dokud nebyla hrobka obnovena a stala se svědectvím tohoto velkého francouzsko-českého umělce," napsala Brumliková, která se kvůli epidemické situaci a vysokému věku nemohla ceremonie zúčastnit.

Replika původního náhrobku vznikla ve Střední umělecko-průmyslové škole Zámeček v Plzni díky nadšení zájemců o Šímův život a jeho dílo. Výsledkem je stéla z matné žuly s nápisem Joseph Sima doplněná daty narození a úmrtí malíře. Původně bylo odhalení v plánu už na letošní březen, pandemie to však znemožnila a kámen byl do Francie převezen v květnu.

Český sochař Vladimír Škoda, který od roku 1968 žije ve Francii, hrob ozvláštnil novými prvky. Zaměřuje se na práci s kovem, využívá jeho vlastnosti pro vytváření optických a chromatických iluzí.

Rodák z východočeské Jaroměře Josef Šíma pocházel z umělecké rodiny. Nejprve studoval na pražské Uměleckoprůmyslové škole a na Akademii výtvarných umění, pak ale také na brněnské technice. Ve Francii ve 20. letech začínal jako malíř kostelních vitráží, později si získal uznání a po padesáti letech umělecké dráhy ve Francii ho velká část světa zná jako francouzského malíře Josepha Simu. Zapojil se do bojů v první i druhé světové válce, působil i v protinacistickém odboji. Po roce 1945 byl poradcem pro kulturní styky na českém velvyslanectví v Paříži. Politická situace se promítala také do jeho umělecké tvorby. Šímovy obrazy patří na českých aukcích k nejdražším.

Fotografie jedenácti Šímových obrazů jsou v současnosti k vidění na výstavě na plotě velvyslanectví České republiky v Paříži. K vidění bude výstava do 31. července.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je sobota 28. května 2022

Očekáváme v 21:00 11°C

Celá předpověď