U Pardubic se našly mince, někdo je zakopal před měnovou reformou

foto Východočeské muzeum získalo do své sbírky další mincovní poklad. Jednokorunové a dvoukorunové mince z let 1946 až 1948 našel náhodný nálezce v lese nedaleko obce Staročernsko.

Pardubice - Východočeské muzeum získalo do své sbírky další mincovní poklad. Jednokorunové a dvoukorunové mince z let 1946 až 1948 našel náhodný nálezce v lese nedaleko obce Staročernsko. V zemi se ukrývalo 3788 kusů mincí. Kdysi peníze někdo možná ukryl, protože měl obavy z měnové reformy, uvedlo muzeum v tiskové zprávě.

Východočeské muzeum získalo do své sbírky další mincovní poklad. Jednokorunové a dvoukorunové mince z let 1946 až 1948 našel náhodný nálezce v lese nedaleko obce Staročernsko. V zemi se ukrývalo 3788 kusů mincí. Kdysi peníze někdo možná ukryl, protože měl obavy z měnové reformy, uvedlo muzeum v tiskové zprávě. "Nominální hodnota mincí je 5426 korun československé měny, což při výši průměrné mzdy, která se po válce pohybovala mezi 800 a 900 korunami, činí asi šest až sedm tehdejších měsíčních platů," uvedl historik a vedoucí odborného úseku Východočeského muzea Ladislav Nekvapil.

Dnešní hodnota nálezu však netkví ani tak ve sběratelské ceně, ale ve fenoménu, ke kterému v době krátce po druhé světové válce docházelo. Lidé v obavě před vyhlášením měnové reformy v průběhu roku 1948 schovávali kovová platidla.

"Na rozdíl od papírových bankovek předpokládali platnost i v dalších letech, jako v případě tomu bylo ve všech předchozích úpravách měnových poměrů v první polovině 20. století," uvedl Nekvapil.

Východočeské muzeum získalo do své sbírky další mincovní poklad. Jednokorunové a dvoukorunové mince z let 1946 až 1948 našel náhodný nálezce v lese nedaleko obce Staročernsko. V zemi se ukrývalo 3788 kusů mincí. Kdysi peníze někdo možná ukryl, protože měl obavy z měnové reformy, uvedlo muzeum v tiskové zprávě. Obdobný nález učinili archeologové na nádvoří krajského úřadu v roce 2004. Dřevěná krabice skrývala na 5000 kusů jedno- a dvoukorunových mincí z let 1946 až 1947. Letošní nález pochází z června, muzeum vyčkávalo s uveřejněním až po konzervaci mincí.

"Kvůli korozi a potřebě konzervátorského zásahu jsme s oznámením nálezu čekali. Nyní sice už známe jejich přesný počet, otázkou ale zůstává původ tak velkého množství drobného oběživa, které může zcela hypoteticky pocházet i z trestné činnosti," řekl ředitel muzea Tomáš Libánek.

Historici nyní zkusí hypotézu potvrdit, nebo vyvrátit studiem dobových pramenů jako kroniky a články v regionálním tisku. "Budeme rádi také za každou informaci od veřejnosti, která by rozšířila naše poznatky o ukládání mincí v době těsně po druhé světové válce," uvedl Libánek.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je středa 24. července 2019

Očekáváme v 5:00 19°C

Celá předpověď