U Olšan u Prostějova se dnes zřítil ultralight, pilot zemřel

foto U Olšan u Prostějova se 29. října dopoledne zřítilo ultralehké letadlo. Pilot na místě zemřel.

Prostějov - U Olšan u Prostějova se dnes dopoledne zřítilo ultralehké letadlo. Pilot na místě zemřel, řekl ČTK prostějovský policejní mluvčí František Kořínek. Policie vpodvečer upřesnila, že šlo o cizince. V letadle kromě pilota nikdo nebyl. Okolnosti havárie vyšetřovatelé zjišťují. V Olomouckém kraji jde za poslední týden o druhou nehodu ultralehkého letadla. Minulý čtvrtek ultralight havaroval na Šumpersku.

Nehoda se stala po 10:00, podle policie šlo o malé dvoumístné motorové letadlo, které spadlo na pole mezi obcemi Olšany u Prostějova a Lutín. "Třiapadesátiletý pilot cizí státní příslušnosti pád stroje startujícího v zahraničí nepřežil," uvedl Kořínek s tím, že pilot v letadle cestoval sám. Příčiny a okolnosti budou vyšetřovat prostějovští kriminalisté ve spolupráci s Ústavem pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod.

"Provedli jsme průzkum trosek ultralehkého letadla a protipožárně jsme místo zabezpečili, následně jsme jej předali k vyšetřování okolností a příčin policii," řekla ČTK mluvčí hasičů Lucie Balážová.

U Olšan u Prostějova se 29. října dopoledne zřítilo ultralehké letadlo. Pilot na místě zemřel. Letadlo spadlo na okraji Olšan, trosky ležely na poli na hranicích okresů Prostějov a Olomouc. Záchrannou službu zkontaktoval svědek u místa nehody. "Po příletu letecké záchranné služby k místu letecké nehody došlo k potvrzení vstupních informací, a lékař tak musel u pilota ultralightu konstatovat smrt," řekla ČTK mluvčí záchranné služby Lucie Urbanová.

Posádka se na místě spojila s operačním střediskem záchranné služby pomocí videohovoru; tuto průkopnickou metodu přenosu dat přímo na operační středisko chce krajská záchranka využívat i do budoucna. "Funkce videohovoru je zprovozněna teprve několik dnů a již ji otestovaly mnohé záchranné služby," doplnila Urbanová.

Minulý čtvrtek se ultralehké letadlo zřítilo na letišti v Novém Malíně na Šumpersku. Letadlo spadlo krátce po vzletu z výšky zhruba 30 až 50 metrů. Při nehodě se vážně zranil pilot, skončil v péči záchranářů. Podle mluvčí záchranné služby Lucie Urbanové muž po pádu z výšky utrpěl mnohočetná poranění, letecky byl transportován na traumacentrum olomoucké fakultní nemocnice. Stroj byl po dopadu na zem zcela zničen.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je pondělí 25. ledna 2021

Očekáváme v 21:00 -2°C

Celá předpověď