U Olšan u Prostějova byl nalezen mrtvý vlk, zřejmě ho srazilo auto

foto Ilustrační foto - Nedaleko Prostějova byl 17. ledna 2022 nalezen mrtvý vlk. Tělo samce leželo na jižním okraji katastrálního území Olšany u Prostějova. ČTK o tom dnes informoval Jiří Šafář z olomouckého pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK).

Prostějov - Nedaleko Prostějova byl tento týden v pondělí nalezen mrtvý vlk. Tělo samce leželo na jižním okraji katastrálního území Olšany u Prostějova. Silnice je v tomto úseku jen několik metrů vzdálena od dálnice D46, s níž je souběžná. Překonání jedné z těchto komunikací se zvířeti zřejmě stalo osudným. Příčinu úhynu stanoví až pitva, kterou provedou veterináři v Brně. ČTK o tom dnes informoval Jiří Šafář z olomouckého pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK).

"Informace o výskytu vlků na Olomoucku jsou ve srovnání s jinými kraji zatím velmi sporadické, jedná se o příležitostné záznamy patrně migrujících jedinců. Z genetické analýzy bychom mohli získat zajímavé poznatky o pohybu vlků na území České republiky," uvedl Šafář.

Myslivci i zástupci AOPK přivolaní na místo zásahu potvrdili, že pravděpodobně jde o vlka. Z kadáveru odebrali část tkáně na analýzu DNA, která potvrdí druhovou příslušnost. Pokud jde skutečně o vlka, určí, k jaké evropské populaci vlka nalezený jedinec náležel, doplnil Šafář.

Podobný případ se stal na konci loňského roku na Táborsku. Tělo mrtvého vlka nalezli myslivci u obce Řípec. Ležel u silnice I/23, která vede z Jindřichova Hradce k dálnici D3, pravděpodobně ho rovněž srazilo auto.

Vlci putují podle zástupců agentury na velké vzdálenosti a dokážou uběhnout až několik desítek kilometrů za noc, ať už při pohybu po svém teritoriu nebo při hledání nového. Jejich pohyb po krajině však výrazně limituje síť silnic, které pro volně žijící živočichy představuje obtížně překonatelné bariéry.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je pátek 1. července 2022

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď