U NSS je téměř všechna dokumentace k opravě výsledku voleb

foto Zaměstnankyně Nejvyššího správního soudu (NSS) přejímají krabice s volebními lístky, které byly13. listopadu přivezeny do Brna, aby mohly být přepočítány preferenční hlasy pro kandidáty ODS přibližně v polovině Středočeského kraje. Důvodem jsou pochybnosti o správnosti započtení preferenčních kroužků. Přepočet může znamenat změnu v tom, kteří čtyři kandidáti ODS získají v kraji poslanecký mandát, případně v jakém pořadí se umístí. Celkové rozvržení sil ve Sněmovně však přepočet neovlivní.

Praha - Středočeský krajský úřad předal Nejvyššímu správnímu soudu (NSS) téměř všechnu volební dokumentaci k přepočítání preferenčních hlasů u kandidátky ODS ve sněmovních volbách ve středních Čechách. Soud si vyžádal volební dokumentaci z 915 okrsků, v takovém rozsahu volby dosud nepřezkoumával. Po dnešku chybí předat volební dokumentaci už jen z pěti okrsků, sdělila dnes ČTK Helena Frintová z tiskového oddělení krajského úřadu.

Zaměstnanci Krajského úřadu Středočeského kraje přebírali 13. listopadu v Praze volební dokumentace od pověřených obecních úřadů v souladu s usnesením Nejvyššího správního soudu. "Zbylých pět okrsků předá krajskému úřadu volební dokumentaci v úterý do 10:00. Ta bude týž samý den předána Nejvyššímu správnímu soudu," dodala Frintová.

NSS rozhodl o přepočítání preferenčních hlasů pro kandidáty ODS zhruba v polovině Středočeského kraje. Důvodem jsou pochybnosti o správnosti započtení preferenčních kroužků. Přepočet může změnit to, kteří ze čtyř kandidátů ODS ve středních Čechách získali poslanecký mandát. Na početní rozdělení sil ve Sněmovně ale přepočet nebude mít vliv.

Soudce Nejvyššího správního soudu (NSS) v Brně a člen volebního senátu Petr Mikeš otevírá obálku s volebními lístky, které 13. listopadu přivezli zaměstnanci soudu do Brna, aby mohly být přepočítány preferenční hlasy pro kandidáty ODS přibližně v polovině Středočeského kraje. Důvodem jsou pochybnosti o správnosti započtení preferenčních kroužků. Přepočet může znamenat změnu v tom, kteří čtyři kandidáti ODS získají v kraji poslanecký mandát, případně v jakém pořadí se umístí. Celkové rozvržení sil ve Sněmovně však přepočet neovlivní. S vyžádáním volební dokumentace z jednotlivých obcí začali zaměstnanci odboru správních agend a krajského živnostenského úřadu ve čtvrtek. Kontaktovali pověřené obecní úřady s žádostí o součinnost tak, aby mohla být veškerá dokumentace předána soudu nejpozději do úterý. Pro uložení převezené volební dokumentace byla v budově krajského úřadu vybrána speciální místnost, která je zabezpečena nepřetržitou ostrahou krajského úřadu a kamerovým systémem. Po každém opuštění místnosti je tento prostor zapečetěn.

Středočeskými poslanci ODS byli zvoleni Jan Skopeček, Petr Bendl, Veronika Vrecionová a Vojtěch Munzar. Přepočet by mohl pomoci Martinu Kupkovi, který kandidoval z 31. pozice a získal podle výsledků 4168 přednostních hlasů. Stačila by mu zhruba stovka hlasů navíc, aby některého ze čtyř kolegů z čela kandidátky vystřídal.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je středa 19. září 2018

Očekáváme v 21:00 21°C

Celá předpověď