U magistrály v Praze 4 stojí socha auta od Davida Černého

foto Nová mobilní socha Davida Černého byla odhalena 1. dubna 2020 u pražského BB Centra.

Praha - Obrovský pohyblivý automobil připomínající brouka připíchnutého špendlíkem v entomologické sbírce ode dneška stojí u pražské magistrály v Praze 4. Pro areál BB Centra kousek od dálnice ho vytvořil sochař David Černý a do modelu kultovního Porsche 911 vložil svůj obdiv k jeho designu i ambivalentní vztah k automobilismu. Přestože socha odkazuje k modelu automobilu Porsche, jmenuje se Brouk. Deset tun kovu s laminátovým povrchem s proměnlivou opalizující barvou svítilo v dnešním ranním slunci do dálky.

Fotogalerie

Pohyblivá plastika je téměř 17 metrů vysoká a osm metrů dlouhá; auto je tedy ještě větší než jeho skutečný předobraz. Socha se skládá z 11 pohyblivých segmentů, pohybujících se pomocí hydrauliky. Brouk je připíchnutý ve Vyskočilově ulici přímo na konci sjezdu z ulice 5. května v Praze 4 u administrativní budovy Alpha.

"Mám rád automobily, jako každý správný mladý muž v pokročilém věku. Jako děti jsme pochopitelně milovaly Porsche, jediné auto, které žena pozná, je Porsche. Je to podařený, pěkný design a baví mě na něm, že je to zábavně spojené s naší zemí," řekl dnes Černý ČTK. Připomněl, že Ferdinand Porsche se narodil ve Vratislavicích v Liberci.

Video: V Praze 4 stojí socha auta od Davida Černého
01.04.2020, 13:10, autor: Kateřina Šulová, zdroj: ČTK

"Porsche je duchovním otcem kultovního automobilu VW Beetle - Brouk. Ne tak známé je, že se k tomuto zásadnímu typu nechal volně inspirovat jiným konstruktérem, rakouským šéfem vývoje Tatry, Hansem Ledwinkou, který dlouhá léta pracoval a žil v Kopřivnici. Jeho Tatra V 570 byla dokonce po válce důvodem k soudnímu sporu mezi Tatrou a VW, zvláštní historie. Porsche 911, tento krásný kus automobilového designu, má samozřejmě zaklad v brouku. Takže je to taková česko-německá automobilová přesmyčka," uvedl Černý.

"Udělal jsem více prací s auty, některá jsou napíchnutá na věšáku, tohle je brouk píchlej ve sbírce a může nabízet ambivalentní pohled na automobily a automobilismus," řekl.

Socha vznikla na objednávku společnosti Passerinvest Group, která je jako urbanistický developer spojována od roku 1998 hlavně s BB Centrem.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je úterý 2. března 2021

Očekáváme v 17:00 6°C

Celá předpověď