U ISS zakotvila loď Cygnus soukromé společnosti Orbital ATK

foto Robotická ruka Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) zachytává nákladní loď Cygnus soukromé společnosti Orbital ATK.

ISS (oběžná dráha) - U Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) dnes zakotvila nákladní loď Cygnus soukromé společnosti Orbital ATK. Šestičlenné posádce orbitálního komplexu přivezla 3,4 tuny zásob, technického vybavení a materiálu určeného k vědeckým výzkumům.

Staniční robotické rameno uchopilo přibližující se loď v 11:04 SEČ, uvedl americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) na twitteru. NASA událost vysílal také živě na svém televizním kanálu.

Loď Cygnus do vesmíru z kosmodromu na ostrově Wallops Island vynesla raketa Antares v neděli. Původně byl start plánován na sobotu, ale nakonec byl o den odložen, neboť do uzavřeného vzdušného prostoru nečekaně proniklo malé letadlo.

Firma Orbital ATK pojmenovala loď, která dnes zakotvila u ISS, po letos zesnulém americkém astronautovi s českými a slovenskými kořeny Eugenu Cernanovi, který je zatím posledním člověkem, jenž stanul na Měsíci.

Vedle Orbital ATK zajišťuje zásobování ISS také další soukromá americká společnost SpaceX, jejíž nákladní loď Dragon má k ISS zamířit v prosinci.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je pátek 21. září 2018

Očekáváme v 21:00 21°C

Celá předpověď