U Halabu hřměly exploze, spekuluje se o náletu či výbuchu munice

foto Mohutná exploze (na snímku) srovnala dnes se zemí hotel a několik dalších budov v severosyrském městě Halab ve čtvrti, kterou kontrolují vládní síly. Výbuch si vyžádal nejméně 16 obětí mezi vojáky věrnými prezidentu Bašáru Asadovi, kteří hotel využívali jako základnu, sdělila Syrská organizace pro lidská práva. K útoku se přihlásili protivládní bojovníci, kteří odpálili nálož v tunelu vyhloubeném pod budovou, uvedla agentura Reuters.

Damašek - Silné exploze zahřměly jižně od syrského města Halab (Aleppo), kde se údajně nachází největší íránská vojenská základna. Turecká média s odvoláním na očité svědky spekulují o případném izraelském náletu, který si prý vyžádal dvě desítky mrtvých. Izrael tyto zprávy dosud nijak nekomentoval, uvedla agentura Interfax a dodala, že podle jiné verze mohlo jít o výbuch v muničním skladu.

O explozi v oblasti, která je pod kontrolou vlády prezidenta Bašára Asada a jeho spojenců, nejprve informovala exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v zemi sleduje z Británie a tvrdí, že informace získává od svých lidí v terénu. Tentokráte připustila, že nezná příčinu exploze, ani co mohlo být jejím terčem.

O týden dříve se terčem raketového útoku stala vojenská letecká základna v syrské provincii Homs; Rusko a Sýrie z úderu obvinily Izrael, mluvčí izraelské armády se zdržel vyjádření. Írán posléze potvrdil, že při útoku v Sýrii zemřelo sedm Íránců.

Írán je stejně jako Rusko spojencem režimu v Damašku. V Sýrii má své vojáky. Írán podle agentury Reuters přišel za syrské války o více než 1000 lidí, mezi nimiž byli i členové elitní revoluční gardy.

Izraelský tisk napsal, že Izrael o útoku na základnu u Homsu, kterou Íránci využívali zřejmě k přípravě operací prováděných bezpilotními letadly, řekl předem Washingtonu, ale nikoli Moskvě.

Podle deníku Haarec jsou všechny složky izraelských bezpečnostních sil pro rozhodný krok, který má zabránit posilování íránské přítomnosti v Sýrii.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je pondělí 22. října 2018

Očekáváme v 15:00 16°C

Celá předpověď