U H.Králové káceli jako v pravěku kamennými sekerami, dub šel k zemi za 29 minut

foto Repliky pravěkých kamenných seker, kterými experimentální archeologové z Archeoparku Všestary pokáceli strom, 13. března 2023, Hradec Králové.

Hradec Králové - Téměř půl hodiny trvalo experimentálním archeologům z Archeoparku pravěku Všestary pokácet dub o průměru 21 centimetrů. Při práci v lese na okraji Hradce Králové se střídali tři lidé, do kácení zapojili repliky kamenných seker, které se na Hradecku používaly před 6000 až 7000 lety. Dnešní akce je součástí dlouhodobého programu všestarských experimentálních archeologů, který má pomoci lépe porozumět technologii výroby kamenných vrtaných seker i jejich používání. ČTK to dnes řekl ředitel archeoparku Radomír Tichý. Strom na dnešní kácení poskytli lesníci z Městských lesů Hradec Králové.

Fotogalerie

Kácení stromu replikami pravěkých seker se moc nelišilo od kácení běžnou sekerou, zjistil na místě zpravodaj ČTK. Postupné zapojení kamenných seker je součást experimentu.

"Dub jsme pokáceli za pomocí replik kamenných vrtaných nástrojů přesně za 29 minut. Protože jsme podobnými nástroji kácení v minulosti již dělali, lze říci, že čas zapadá do rámce, který jsme od toho očekávali. Velký časový rozdíl oproti kácení klasickou sekerou není, měli bychom to asi o deset minut dříve. Stále více pronikáme do toho, jakou roli při práci hraje hmotnost, velikost, tvar či šířka ostří. Vracíme do praxe technologie, způsob práce, který byl na Hradecku běžný ještě před 6000 lety," řekl ČTK Tichý.

Do hradeckých lesů si dnes přivezli deset kamenných broušených seker opatřených topůrky vyrobenýcj v archeoparku v posledních šesti letech. Osm má vyvrtaný otvor pro topůrko, dva nikoli, protože jde o repliky pravěkých teslic. Oblast mezi Hradcem Králové, Jaroměří a Hořicemi je bohatá na nálezy kamenných broušených nástrojů z neolitu.

"Všechny sekery jsou vyrobeny v neolitu z nejpoužívanějšího kamene v naší oblasti, a to z metabazitu typu Jizerské hory. Pískovec z okolí Hořického chlumu sloužil jako brusy. Samotná těžba suroviny probíhala v oblasti Jizerských hor," řekl ČTK Tichý.

Program, který se během let nečekaně rozvětvil do dalších oblastí souvisejících s broušenými kamennými nástroji, má rozšířit povědomí o tomto fenoménu mladší a pozdní doby kamenné a popsat výrobu a využití těchto nástrojů. Návštěvníci archeoparku by měli mít v budoucnu možnost seznámit se s poznatky všestarských experimentálních archeologů v plánované expozici.

"Díky experimentu přicházíme například s alternativní hypotézou, že na sídlištích z období neolitu na Hradecku zřejmě nebyly jen výrobny těchto kamenných nástrojů, ale že se tam ve velkém opravovaly, tedy že mohlo jít o specializované opravny v rámci těchto sídlišť. Zároveň se snažíme přijít na to, proč je tady taková koncentrace sídlišť s nálezy těchto nástrojů," řekl ČTK Tichý.

Rozsah experimentu související s neolitickými kamennými broušenými vrtanými nástroji vyrobenými z metabazitu nemá podle Tichého v ČR obdoby. Loni vyrobili i za pomoci replik pravěkých nástrojů z kmene dubu plavidlo dlouhé přes 11 metrů pro námořní expedici Monoxylon IV. Experimentální archeologové se na něm pokusí od poloviny června do poloviny července přeplout Egejské moře.

"Připravovaná expozice v archeoparku má důležitou souvislost se zpracováním dřeva v neolitu. Repliky broušených kamenných nástrojů z metabazitu jsme použili také při výrobě člunu. Během programu jsme si tak vyzkoušeli téměř vše, od výroby nástrojů, přes kácení, opracování dřeva až po výrobu věcí, v našem případě konkrétně monoxylonu, tedy člunu z jednoho kusu dřeva," řekl ČTK Tichý.

Během programu vše zaznamenávají, aby mohli porovnat míru či mechanismus opotřebení kamenných seker při různých činnostech se stopami po opotřebení na originálních nástrojích.

Monoxylon IV naváže na námořní výpravy experimentálních archeologů v dlabaných člunech z let 1995, 1998 a 2019. Jejich cílem je udělat si představu o tom, jak v neolitu před 9000 lety ve Středomoří vypadala zemědělská kolonizace.

Archeopark ve Všestarech do tří let projde proměnou za více než 32 milionů, investorem bude Královéhradecký kraj. Počítá se s rozšířením kinosálu nebo stálých expozic, které představí výsledky průzkumů z dálnice D11, námořní expedici Monoxylon či zmíněné experimenty s broušenými kamennými nástroji. "Chceme jít hlouběji za podobu toho, kdy kamenný nástroj bude vystaven ve vitríně. Jde nám o to představit celý proces, od výroby až po používání těchto nástrojů," dodal Tichý.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pondělí 29. května 2023

Očekáváme v 21:00 17°C

Celá předpověď