Tým Jeana-Michela Dubernarda poprvé transplantoval obě ruce

foto Nemocnice, operace, robotická operace, chirurgický zákrok - ilustrační foto.

Lyon/Praha - Zcela unikátní operaci provedl před 20 lety, 13. ledna 2000, ve francouzském Lyonu tým lékařů pod vedením světoznámého transplantologa Jeana-Michela Dubernarda. Francouzský profesor s mezinárodním týmem 18 chirurgů tehdy dokázali třiatřicetiletému muži transplantovat obě ruce i s předloktími. Muž přišel o ruce po explozi zábavné pyrotechniky. Jeho organismus ruce přijal a oblasti ovládání horních končetin v mozku se ujaly svých původních funkcí i pro cizí ruce.

Dubernard a jeho tým uskutečnili již v září 1998 jako první na světě transplantaci jedné ruky. Pacientem byl 49letý Novozélanďan Clint Hallam, který během třináctihodinové operace dostal od anonymního dárce novou pravou ruku a část předloktí. Zákrok byl úspěšný, pacient mohl s transplantovanou rukou nejen hýbat, ale dokonce i psát. Hallam se však později s transplantovanou cizí rukou nemohl "psychicky sžít", takže mu v únoru 2001 byla opět na jeho žádost amputována.

Dubernard má na svém kontě také první částečnou transplantaci tváře na světě, v roce 2005 transplantoval rty, bradu a část nosu ženě, jejíž obličej těžce poranil pes.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pátek 14. srpna 2020

Očekáváme v 11:00 27°C

Celá předpověď