Týden manželství se zaměřuje na fungování vztahů v digitální době

foto Milenecká podzimní procházka. Ilustrační foto.

Praha - Na fungování tradičních svazků v digitální době se zaměřuje letošní Národní týden manželství. Čtrnáctý ročník kampaně s mottem Manželství v síti začal dnes a potrvá do neděle. Po celé republice se konají kurzy, setkání, promítání, debaty, bohoslužby i náboženské poutě. Akci dnes na tiskové konferenci představili pořadatelé.

"Vidíme, jak digitální svět vstupuje do našich vztahů. Jak fungují naše rodiny, manželství. Nevidíme digitální technologie jako nepřítele, ale jako nový trend, který proměňuje to, jak spolu trávíme čas, jak komunikujeme, jak se seznamujeme a rozcházíme, ale také jakým způsobem jsme si nevěrní," řekl ČTK mluvčí kampaně Jiří Unger. Bližší informace o kampani a programu v jednotlivých místech Česka jsou na adrese www.tydenmanzelstvi.cz.

Podle vztahové poradkyně Mileny Mikulkové sociální sítě začaly patřit mezi základní potřeby a lidé z nich udělali výkladní skříň svých životů a vztahů. Přispívají ale i k rozchodům. Mikulková zmínila odhalení nevěry na sítích. "To jsme dřív neznali. Existovaly dřív také sítě, třeba ty vesnické. Teď je to ale závažnější, protože digitální svět nelze umlčet," řekla expertka, která se zaměřuje na rozvodovou problematiku. Dodala, že je nutné najít míru užívání sítí a zveřejňovaných informací a "nevyměňovat skutečnost za virtuální realitu".

Kampaň má podpořit tradiční svazky mužů a žen. Sněmovna začala v listopadu 2018 projednávat novelu občanského zákoníku s manželstvím pro všechny. Návrh předložilo 46 poslanců ze šesti sněmovních klubů. Podle nich má změna zajistit gayům a lesbám i jejich dětem stejná práva a důstojnost, jako mají manželé a jejich potomci. V dolní komoře je i protinávrh 37 zákonodárců na výslovné ústavní ukotvení manželství jako svazku muže a ženy. Podle předkladatelů by se tak ochránila rodina.

"Není to proti nikomu, abychom říkali lidem, jak mají žít. Jako KDU-ČSL vidíme, že manželství je nejstabilnější prvek ve společnosti. Každý potřebujeme nějakou jistotu," uvedla lidovecká senátorka Šárka Jelínková, která převzala nad letošním ročníkem kampaně záštitu.

Podle průzkumu agentury Median z konce loňského roku loni přibylo rozhodnutých odpůrců manželství pro všechny, je jich ale menšina. Jejich podíl se zvedl z deseti na 15 procent. Naopak dvě třetiny Čechů a Češek si myslí, že by gayové a lesby měli mít možnost uzavírat manželský svazek. Podpora se za poslední rok zvedla jen mírně. Výsledky ale ukázaly, že se lidé v názoru utvrdili. Přibylo těch, kteří určitě souhlasí. Méně je naopak těch, kteří by byli spíš pro.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je pondělí 28. září 2020

Očekáváme v 1:00 9°C

Celá předpověď