Týden a půl po volbách je o koalicích jasno v 11 ze 13 krajů

foto Vpředu zleva Dalibor Horák (ODS), Josef Suchánek (Piráti a STAN) a Marian Jurečka (KDU-ČSL) podepsali 12. října 2020 v Olomouci memorandum o budoucí krajské koalici.

Praha - Týden a půl po volbách je o koalicích jasno v 11 ze 13 krajů. Dojednané nebo podepsané nejsou už jen v Plzeňském a Karlovarském kraji. Hnutí ANO, které vyhrálo volby v deseti krajích, má zatím jisté vedení ve třech. Bez něj vznikne koalice v pěti krajích, jedná se o tom také v Plzeňském kraji. V Karlovarském kraji se o místní hnutí přetahují ANO na jedné straně a STAN s Piráty a části hnutí Volba pro kraj (VOK) na druhé.

Jednání o příští vládnoucí koalici v Plzeňském kraji budou pokračovat v pátek odpoledne, dohodli se vyjednavači ODS + TOP 09 se STAN + Piráty. S hnutím ANO už žádné uskupení jednat nechce. Koalice čtyř stran by měla v 45členném zastupitelstvu 25 křesel.

V Karlovarském kraji bude zřejmě rozhodující postoj hnutí Místní - Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj města a obcí. Ti ale budou o dalším postupu teprve rozhodovat, zjistila ČTK. Hnutí má sice v 45členném zastupitelstvu jen čtyři mandáty, ale v současné situaci, kdy na jedné straně stojí ANO se 13 mandáty a na druhé straně STAN, Piráti a VOK se 17 mandáty, hraje významnou roli. Do hry chce vstoupit i koalice ODS+KDU-ČSL oznámením, že dočasně bude exkluzivně jednat s ANO.

Dosud mělo ANO pět hejtmanských křesel, teď bude mít hejtmana v Ústeckém a Zlínském kraji. Post obhájil hejtman a poslanec vládní strany Ivo Vondrák v Moravskoslezském kraji, kde má ANO od minulého týdne podepsanou koaliční dohodu s ODS kandidující společně s TOP 09, s lidovci a se sociálními demokraty.

V Ústeckém kraji chtějí ANO, ODS a Spojenci pro kraj podepsat koaliční smlouvu v pondělí, hejtmanem bude poslanec ANO Jan Schiller. Ve Zlínském kraji ANO, Piráti, ODS a ČSSD nyní projednávají návrh koaliční smlouvy ve svých stranách, hejtmanem by měl být volební lídr ANO Radim Holiš.

Ve Středočeském kraji pracují na programovém prohlášení, které bude součástí koaliční smlouvy. Vítězní Starostové se na spolupráci dohodli s ODS, Piráty a Spojenci pro Středočeský kraj, hejtmankou bude Petra Pecková za Starosty. Volby vyhráli Starostové také v Libereckém kraji, s Piráty a ODS připravují koaliční dohodu a programové prohlášení. Hejtmanem bude zřejmě už třetí volební období po sobě Martin Půta ze Starostů pro Liberecký kraj.

Podpis koaliční smlouvy se chystá v Královéhradeckém kraji, vítězná koalice ODS, STAN a Východočechů zde bude spolupracovat s Piráty, s Koalicí pro Královéhradecký kraj (KDU-ČSL, VPM, Nestraníci) a se Spojenci pro Královéhradecký kraj (TOP 09, HDK, LES). Hejtmanem bude senátor ODS Martin Červíček.

V pěti dalších krajích sice vyhrálo volby ANO, koalici ale nedokázalo dojednat. Už minulý týden podepsali v Pardubickém kraji koaliční smlouvu na další období zástupci uskupení 3PK - Pro prosperující Pardubický kraj, ODS s TOP 09, Koalice pro Pardubický kraj (KPK) a STAN. Kraj potřetí za sebou povede hejtman Martin Netolický (3PK). Znění koaliční smlouvy se připravuje na Vysočině, kde se na povolební spolupráci dohodlo uskupení ODS a Starostů pro občany s lidovci, STAN, Piráty a ČSSD. Hejtmanem bude Vítězslav Schrek z ODS.

Na Vysočině měla dosud hejtmana ČSSD stejně jako v Jihočeském kraji, kde sice také zůstane v koalici, ale i zde o vedení přijde. Pravděpodobně v pátek nebo v pondělí 19. října koaliční smlouvu na jihu Čech podepíšou ODS, KDU-ČSL a TOP 09, ČSSD a hnutí Jihočeši, kandidátem na hejtmana je Martin Kuba (ODS). Koaliční smlouvu v Jihomoravském kraji uzavřeli lidovci, ODS se Svobodnými, Piráti a Starostové pro jižní Moravu. Funkci hejtmana obsadí Jan Grolich z KDU-ČSL. Memorandum o vzájemné spolupráci v pondělí podepsali v Olomouckém kraji zástupci Pirátů se STAN, ODS a Spojenců-Koalice pro Olomoucký kraj (KDU-ČSL, TOP 09, Strana zelených, ProOlomouc). Hejtmanem bude lídr Pirátů a STAN Josef Suchánek.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je pondělí 26. října 2020

Očekáváme v 9:00 11°C

Celá předpověď