Tusk ve Vídni a Budapešti sondoval terén ohledně migrace

foto Předseda Evropské rady Donald Tusk (vlevo) a rakouský kancléř Sebastian Kurz.

Vídeň - Předseda Evropské rady Donald Tusk ve Vídni a v Budapešti jednal s šéfy tamních vlád Sebastianem Kurzem a Viktorem Orbánem o nadcházejícím summitu Evropské unie na konci příštího týdne a zejména o problému migrace. "Skutečnou prioritou je chránit vnější hranice" EU, zdůraznil Tusk. "To je první podmínkou, abychom vyřešili problém migrace," dodal.

Ve Vídni se zajímal také o priority nadcházejícího rakouského předsednictví v EU a o kancléřův názor na spolupráci s visegrádskou čtyřkou (V4), tvořenou Českem, Maďarskem, Polskem a Slovenskem. Premiéři V4 se na čtvrteční schůzce v Budapešti dohodli vynechat nedělní minisummit k migraci v Bruselu, který svolal předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Rakouský kancléř v této souvislosti zdůraznil "vedoucí úlohu" Donalda Tuska jako předsedy unijních summitů. "On má vedoucí úlohu v Evropské radě, on je ten, který s námi spolupracuje, abychom chránili vnější hranice (EU)," uvedl Kurz na Tuskovu adresu.

Předseda Evropské rady zdůraznil, že nehledě na nedělní minisummit připravuje řádný summit evropské osmadvacítky, který se uskuteční příští čtvrtek a pátek.

Nedělního setkání v Bruselu se zúčastní i rakouský kancléř, podle agentury APA byl dnes nicméně zdrženlivý ohledně toho, zda je možné na schůzce dosáhnout shody na řešení migrační otázky.

Zájem o účast na nedělním minisummitu, který do Bruselu svolal šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker, projevilo zatím 16 premiérů či prezidentů zemí EU.

Tusk před setkáním s Kurzem řekl, že si chce vyslechnout kancléřův názor na spolupráci s dalšími evropskými státy. "Chci slyšet jeho názor na kooperaci s jinými státy, s jeho přáteli z visegrádské skupiny," řekl bývalý polský premiér. Kurz byl ve čtvrtek hostem V4 v Budapešti.

Podle předsedy Evropské rady se Evropou začíná šířit "společné myšlení" v otázce migrace. Na otázku, zda očekává řešení již od nadcházejícího summitu na konci příštího týdne řekl, že v to doufá. "Skutečnou prioritou je chránit naše vnější hranice. To je první podmínkou, abychom vyřešili problém migrace," zdůraznil Tusk. Stejný názor zazněl několikrát i na čtvrtečním setkání Kurze s premiéry Visegrádu.

Rakousko na počátku července převezme otěže rotujícího předsednictví EU od Bulharska. Za prioritu Kurz již několikrát označil boj s nelegální migrací. K tomuto tématu chystá Rakousko neformální summit 20. září v Salcburku.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je neděle 23. září 2018

Očekáváme v 13:00 14°C

Celá předpověď