Tusk: EU nepracuje s možností nedohody o podmínkách brexitu

foto Ilustrační foto - Předseda Evropské rady Donald Tusk během všeobecné rozpravy Valného shromáždění OSN.

Brusel - Evropská unie nepracuje s možností, že by Británie opustila evropský blok bez dohody o podmínkách rozchodu, řekl dnes předseda Evropské rady Donald Tusk. Dodal, že doufá v podstatný pokrok do prosince.

Zatímco Londýn chce co nejrychleji vyjednat s Bruselem dohodu o budoucích vztazích, včetně asi dvouletého přechodného období, unie nechce tyto rozhovory zahájit bez dohody o podmínkách rozluky. Británie opustí unii v březnu 2019. Nejproblematičtější body jednání se týkají práv občanů, hranice se Severním Irskem a finančního vyrovnání.

"Slyšíme z Londýna, že se Spojené království připravuje na možnost, že žádná dohoda nebude. Rád bych velmi jasně řekl, že EU s takovým scénářem nepracuje," řekl Tusk, jehož citovala agentura Reuters.

Unie podle něj s Británií vyjednává v dobré víře. "Stále doufáme, že takzvaného podstatného pokroku bude dosaženo do prosince," řekl Tusk. Pokud ale rozhovory budou pokračovat pomalým tempem, pak se podle něj budou unie i Británie muset zamyslet, kam věci spějí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je pondělí 24. září 2018

Očekáváme v 13:00 13°C

Celá předpověď