Tusk chce mít reformu azylů v EU ze stolu do poloviny roku 2018

foto Ilustrační foto - Předseda Evropské rady Donald Tusk.

Brusel/Lucemburk - Složitá a vleklá vyjednávání členských zemí EU o reformě unijního azylového systému by měla skončit nejpozději do léta příštího roku. V Bruselu to dnes uvedl dobře informovaný představitel EU s tím, že podle předsedy Evropské rady Donalda Tuska by měl věc v případě potřeby definitivním způsobem vyřešit summit EU buď v květnu nebo v červnu 2018.

Státy od loňského jara neúspěšně diskutují o změně způsobu, jak se v Evropské unii rozhoduje o žádostech o azyl. Potřebu změn jednoznačně ukázala migrační krize a řada technických opatření z reformy má plnou podporu států bloku.

Státy jsou ale ostře rozděleny ohledně návrhu na to, aby v případě náhlého výrazného zatížení některé členské země migračním tlakem nastoupil mechanismus přerozdělování příchozích podle kvót do dalších unijních států. S poukazem na nefunkčnost nedávno ukončeného jednorázového opatření stejného typu takový trvalý mechanismus tvrdě odmítají státy ze střední a východní části EU, včetně ČR.

Zablokovanou diskusi se neúspěšně pokusily rozjet minulé předsednické země. Slovensko ani Malta ale se svými kompromisními návrhy neuspěly, nyní svůj vlastní návrh, jak věc řešit, hodlá v brzké době předložit Estonsko. Pokud jeho představu ostatní nepodpoří, spadne věc na následující předsednickou zemi, tedy na Bulharsko.

"Je to riziko jednoty EU. Všechny členské země musí ukázat ochotu ke kompromisu," poznamenal dnes vysoce postavený představitel EU. Připomněl, že na ministerských radách je možné pro řešení podobné věci použít hlasování kvalifikovanou většinou - jak ostatně nedávno potvrdil i unijní soud. Přesto by podle něj ale v této věci měl být cílem konsensus. Jednomyslné rozhodování je základem dohod činěných právě na nejvyšší úrovni, tedy na unijních summitech.

Podle českého státního tajemníka pro EU Aleše Chmelaře se český odmítavý postoj ke "kvótám na uprchlíky" nemění. Podle jeho názoru ale zároveň nikdy nebyly země EU blíže k dohodě. "Za poslední dva roky došlo k hluboké reflexi ze strany některých členských států, které trvaly na tom kvótovém režimu," poznamenal. Jednoznačně přitom předpokládá, že návrh trvalého mechanismu bude nakonec opuštěn.

K dosažení dohody nad reformou dublinského systému vyzve tento čtvrtek i summit Evropské unie. Prezidenti a premiéři se budou migraci věnovat, především ovšem z pohledu potřeby spolupráce se zeměmi původu migrantů, například v Africe.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je středa 26. září 2018

Očekáváme v 15:00 17°C

Celá předpověď