Na horách v Královéhradeckém kraji stovky lidí, Šerlich plný aut

foto Ilustrační foto - Na hřebenech Orlických hor leží asi 20 centimetrů sněhu. Na snímku ze 7. ledna 2021 je zasněžená krajina na Šerlichu.

Deštné v Orlických horách (Rychnovsko) - Do středisek hor v Královéhradeckém kraji dnes vyrazily stovky lidí. Turisté a běžkaři dnes do 09:00 zcela zaplnili parkoviště na Šerlichu pod hřebenem Orlických hor. V hlavních střediscích Krkonoš takový nápor nebyl, podle policie byla parkoviště v Krkonoších obsazena přibližně z 60 procent. Odpoledne Krkonoše zasáhl silný vítr, který zastavil provoz na horním úseku lanovky na Sněžku.

V sedle na Šerlichu policie dopravu řídila tak, aby zůstala průjezdná silnice z Deštného v Orlických horách přes Šerlich do Orlického Záhoří. "Po 15:00 nápor opadl a parkoviště se začala vyprazdňovat. Hlídky policie byly na místě po celý den," řekla ČTK mluvčí policie Eliška Majerová. Na Šerlichu dnes slabě mrzlo. Na hřebeni Orlických hor leží téměř půl metru sněhu.

Za celý víkend byla návštěvnost hor podle provozovatelů lyžařských areálů nižší než o předchozích víkendech. V sobotu totiž na horách ještě doznívala obleva s deštěm a proměnlivým počasím. Policie také v sobotu žádné problémy z dopravě nezaznamenala.

"Návštěvnost byla nižší než minulý víkend. Kabinková lanovka Janské Lázně - Černá hora na hřebeny Krkonoš vyvezla necelé 2000 lidí. Šlo především o rodiny s dětmi, které vyrazily na čerstvý vzduch, a běžkaře," řekla ČTK mluvčí SkiResortu Černá hora - Pec Zina Plchová.

Na Černé hoře a v jejím okolí měli běžkaři od soboty připraveno 22 kilometrů tratí. Kromě takzvaného Malého běžeckého okruhu a Černohorské silnice byl připravený i Velký běžecký okruh. "Na víkend se také letos poprvé otevřela Černohorská sáňkařská cesta. Lidé tak mohli z Černé hory sjet po tradiční sáňkařské cestě nebo zkombinovat pěší výlet se sjezdem na saních po Černohorské silnici," uvedla Plchová.

Na běžecké okruhy i na sáňkařskou cestu mohou lidé podle ní vyrazit i ve všední dny. V provozu bude nadále kabinová lanovka na Černou horu a také výdejní okénko půjčovny v Janských Lázních.

Na hřebenech Krkonoš leží 70 až 100 centimetrů sněhu. Po mírném oteplení se dnes opět ochladilo a na povrchu sněhové pokrývky se vytvořila krusta. Stále platí druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné stupnice. "Pod krustou je sněhová pokrývka stále vlhká až mokrá. Zde se mohou vyskytnout laviny klouzavé," uvedl lavinový specialista Horské služby Krkonoše Robert Dlouhý.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je úterý 9. března 2021

Očekáváme v 5:00 -5°C

Celá předpověď