Turek se nejspíš dostane na svobodu, výkon trestu je promlčený

foto Pouta - zatčení - ilustrační foto.

Brno - Turek Ahmet Ünsal, který v roce 1989 v Československu dostal 10,5 roku vězení za pokus o vraždu, se nejspíš dostane na svobodu. Výkon trestu je podle Ústavního soudu (ÚS) promlčený, dnešním nálezem se při dalším rozhodování musí řídit Krajský soud v Plzni. Ünsala zadrželi v roce 2017 ve Švédsku na základě eurozatykače. Před tím po desetiletí cestoval po Evropě jako řidič kamionů, opakovaně byl i v Česku.

Ünsalův advokát Michal Zeman dnešní nález přivítal, očekává "rychlou a účinnou" nápravu nynějšího protiprávního stavu. "Je potřeba si uvědomit, jaké následky mému klientovi vznikly v souvislosti s nezákonným držením ve výkonu trestu," řekl ČTK Zeman.

Nyní sedmašedesátiletý Ünsal před více než 30 lety napadl v Československu nožem krajana. Strávil asi dva roky v cele, po uplynutí maximální délky vazby se dostal na svobodu a odjel do vlasti, kde vychovával tři syny. O Turkově odvolání rozhodovaly české soudy už v jeho nepřítomnosti.

Česko pak dlouho nebylo schopné dostat Ünsala do výkonu trestu, přestože znalo adresu jeho pobytu a vydalo mezinárodní zatykač. Uspělo až po vydání evropského zatýkacího rozkazu. Turek tehdy pobýval u syna ve Švédsku.

Podle ústavního soudce Ludvíka Davida jde o kuriózní případ, ve kterém justice nedokázala zohlednit specifické okolnosti. Nyní musí krajský soud znovu řešit Turkův návrh na rozhodnutí o promlčení, kterým se původně vůbec nechtěl zabývat.

Podle ÚS mělo Česko možnost dostat Turka do vězení dříve a nevyužilo ji, mezi jednotlivými úkony byly dlouhé prodlevy, přičemž nic nesvědčí o tom, že by se Ünsal vyhýbal výkonu trestu nebo v cizině pobýval neoprávněně. Promlčecí doba pro výkon trestu tak po 15 letech uplynula.

David zdůraznil, že Turek byl odsouzen jako třicátník, pak celý život pracoval a před sedmdesátkou nastoupil výkon trestu, z něhož by se vzhledem ke svému zdravotnímu stavu už na svobodu pravděpodobně nevrátil. "Pak tu něco evidentně není v pořádku," řekl David. Soudy podle něj často akcentují represi více, než by měly, před sebou ale mají vždy konkrétního člověka v konkrétní situaci.

Je třeba se vyvarovat situace, kdy je výkon trestu již jen "holou represí, postrádající smysl jak pro odsouzeného, tak pro společnost samotnou," uvedl ÚS s odkazem na jeden ze svých starších nálezů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je sobota 25. ledna 2020

Očekáváme v 3:00 -3°C

Celá předpověď