Turecko spustilo ofenzivu proti Asadovi, zahynulo 19 vojáků

foto Bojovník Tureckem podporovaných jednotek zraněný v provincii Idlib v boji se syrskými vládními silami a jejich spojenci (snímek z 1. února 2020).

Ankara/Damašek/Moskva - Turecko oznámilo, že spustilo vojenskou ofenzivu proti silám syrského prezidenta Bašára Asada na severozápadě Sýrie. Ankara tím reaguje na útoky, které ji tento týden v severozápadní syrské provincii Idlib způsobily silné ztráty. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na tureckého ministra obrany Halusiho Akara. Ankara si podle něj ale nepřeje žádnou vojenskou konfrontaci s Ruskem, které Asada vojensky podporuje. Exilová organizace SOHR oznámila, že při jednom z tureckých útoků v provincii Idlib přišlo o život 19 syrských vojáků.

"Devatenáct vojáků zahynulo při bombardování vojenského konvoje v oblasti Džabal Závíja a u vojenského tábora poblíž města Maara an-Numán," sdělil agentuře AFP Ramí Abdar Rahmán ze Syrské organizace pro lidská práva (SOHR).

Syrská armáda se za podpory Ruska snaží v Idlibu zajistit kontrolu Asadova režimu nad touto severozápadní provincií, již zčásti ovládají stále oponenti Damašku a islámské radikální skupiny. V únoru syrská armáda ve snaze zajistit klíčové dálnice znásobila ofenzivu a dostala se tak do blízkosti tureckých pozorovacích stanovišť, na jejichž zřízení se v minulosti Turecko, které podporuje některé z povstalců, dohodlo s Ruskem.

"Operace Jarní štít, který byla spuštěna po mrzkém útoku z 27. února v Idlibu, úspěšně pokračuje," konstatoval Akar. Ankara podle něj "nemá v úmyslu" vejít do střetu s Moskvou.

Těžké boje v syrském Idlibu z minulých dní vyvolaly mezi Moskvou a Ankarou mimořádné napětí. Ankara při čtvrtečním syrském útoku přišla o 33 vojáků. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že Turci byli mezi útočícími povstalci, což ale turecký ministr obrany popřel.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je sobota 8. srpna 2020

Očekáváme v 11:00 27°C

Celá předpověď