U řeckých hranic je v Turecku nejméně 13.000 uprchlíků

foto Migranti na přechodu Pazarkule/Kastanies na turecko-řecké hranici 29. února 2020.

Ankara/Atény - K řeckým hranicím od pátku dorazilo z tureckých měst, zejména z Istanbulu, nejméně 13.000 běženců, informovala o tom dnes turecká mise Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Turecký ministr vnitra Süleyman Soylu dnes uvedl, že k hranicím přišlo na 36.800 běženců. Uprchlíci z Blízkého východu a Asie se v Turecku začali masově přesouvat k hranicím poté, co Ankara oznámila, že hranici otevírá. Dosud ji přísněji střežila na základě dohody s EU z roku 2016, v níž slíbila zastavit migrační vlnu výměnou za finanční pomoc.

"Počty migrantů, kteří přicházejí přes Edirne k hranicím během dne výrazně vzrostly, dorazila řada aut, taxíků a autobusů z Istanbulu," uvedl šéf turecké mise IOM Lado Gvilava. "Většinou jde o muže, ale jsou mezi nimi i mnohé rodiny, které cestují s dětmi. Rozdáváme jim jídlo a další potřebné věci, ale teploty se v noci blíží k nule," řekl Gvilava.

Řecká vláda obvinila turecké úřady, že migranty na hranice vozí a že kvůli oznámení tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana o otevření hranic čelí "masovému organizovanému ilegálnímu pokusu o narušení hranic". Mluvčí řecké vlády Stelios Petsas uvedl, že řecká policie na hranicích zastavila přes 4000 lidí, kteří se snažili ilegálně překročit hranici. Sedm desítek osob, které hranici překročily, zatkla.

Řecký deník Kathimerini dnes večer napsal, že 17 Afghánců ze 66 migrantů zatčených od pátku dostalo dnes od soudu tříapůlleté tresty vězení za ilegální překročení hranic. Bez bližších podrobnosti deník poznamenal, že dosud dostávali tresty za ilegální přechody jen pašeráci.

Šéf řecké diplomacie Nikos Dendias dnes obvolával své unijní kolegy, aby je informoval o situaci, a šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella požádal o svolání mimořádné schůzky ministrů zahraničí EU.

Do slovní přestřelky se Dendias dostal na twitteru se svým tureckým protějškem Mevlütem Çavuşogluem, když apeloval na "respekt k mezinárodnímu právu". "Podívejte se, kdo nám bude dávat lekce z mezinárodního práva!" odpověděl Çavuşoglu. "Nestydatě házejí bomby se slzným plynem na tisíce nevinných lidí u svých bran. Naší povinností není zastavovat lidi, kteří odchází z naší země. Ale Řecko má povinnost s nimi zacházet jako s lidskými bytostmi," kritizoval turecký ministr řeckou vládu.

Petsas dnes uvedl, že vláda udělá cokoli, aby hranice ochránila. Už v pátek zvýšila počty policistů na pozemní hranici a námořní hranice v Egejském moři hlídá přes 50 plavidel pobřežní stráže a námořnictva.

Na možnou migrační vlnu se připravují i další evropské země. Například maďarský premiér Viktor Orbán dnes oznámil, že jeho vláda posílí jižní hranici. Učinil tak poté, co mu v pátečním telefonátu Erdoganem řekl, že Ankara už nemůže dál zadržovat tok migrantů.

Erdogan vyhrožoval otevřením hranic v minulosti opakovaně, tento týden ale reagoval na zabití 33 tureckých vojáků v syrské provincii Idlib při náletech syrské armády. Z této provincie uteklo k tureckým hranicím za posledních několik měsíců milion Syřanů kvůli bojům a Ankara si dlouhodobě stěžuje, že jí ostatní země nepomáhají s přílivem syrských migrantů. Těch Turecko přijalo od začátku občanské války v roce 2011 téměř čtyři miliony.

"Situace z roku 2015 se nesmí opakovat," připomněl dnes rakouský kancléř Sebastian Kurz masovou migrační vlnu do Evropy. "Náš cíl musí být chránit vnější hranici EU a zastavit ilegální migraci tam. Rakousko je připraveno poslat na tyto hranice další policisty. Pokud ochrana vnější hranice EU nebude úspěšná, budeme chránit svoje hranice," uvedl na twitteru Kurz.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je neděle 7. června 2020

Očekáváme v 15:00 21°C

Celá předpověď