Turecké jeskyně ochlazení jako český a moravský kras nenabízejí

foto Düden

ALANYA (Turecko) - Oblíbená Turecká riviéra nenabízí jen vodní radovánky, zve i k návštěvě řady zpřístupněných krápníkových jeskyní. Ochlazení, jak je zvykem v domácím krasu, však nečekejte - tamní vzduch je spíše podobný prádelně. Západní část pohoří Taurus je největší krasovou oblastí Turecka a zřejmě i celého Blízkého východu, obsahuje několik tisíc jeskyní.

Pro veřejnost přístupná jeskyně s bohatou krápníkovou výzdobou je například přímo na oblíbené Kleopatřině pláži pod pevností v letovisku Alanya. Její jméno je Damlatas a vzduch uvnitř má 23 stupňů Celsia. V českých jeskyních to bývá jen kolem osmi stupňů, nejteplejší česká jeskyně - Zbrašovská u Hranic - má 12 stupňů.

Damlatas V kombinaci s 90procentní vlhkostí se vzduch uvnitř Damlatasu skutečně velmi podobá prádelně. Správa jeskyně nedoporučuje návštěvu kardiakům a podzemí naopak slouží obvykle po ránu k léčbě astmatiků. Podle ovzduší také vypadá návštěva jeskyně - turisté se obvykle nekochají bohatou krápníkovou výzdobou dlouhou dobu jako jinde. Jen sejdou, vyfotí se na pozadí krásných barevných krápníků a s potem nejen na čele chvátají zpět na zemský povrch.

Jeskyně Damlatas byla nalezena při lámání kamene pro rekonstrukci Alanyjského přístavu v roce 1948.

Jen o pár stupňů chladnější je vzduch v jeskyni Dim v horách nad letoviskem Alanya, v nadmořské výšce 232 metrů. Na mapě zpřístupněných krápníkových jeskyní je teprve nedlouho - profesionální speleologové ji poprvé prozkoumali teprve v roce 1986, zpřístupněná pro turisty je od roku 1998. Na rozdíl od jiných jeskyní si přes 300 metrů dlouhou prohlídkovou trasu s nádhernou krápníkovou výzdobou prohlížejí návštěvníci jak dlouho chtějí, bez pohánění průvodce.

Damlatas Unikátní úzké krápníky-brčka, přezdívané "makarony", pak spatří ti, kteří se vydají dále do vnitrozemí do jeskyně Zeytintasi. Kamenitá cesta od pobřežní dálnice k jeskyni vede 16 kilometrů klasickým tureckým venkovem - mezi slepicemi a ovcemi a polorozpadlými domky se satelitními anténami na střeše.

V oblasti v dřívějších letech působili i čeští speleologové, zkoumali například propojení jeskyní Kembos a Altinbesik. Výsledky průzkumů však spojení nepotvrdily. Hledali také spojení jeskyní Tinas Tepe Dtiden a Guvercin Tasi Deligi. V roce 1995 česká speleopotápěčská expedice Taurus 95 objevila nad systémem Altinbesik 7800 metrů chodeb a zmapovala 27 nových propastí s hloubkou až 75 metrů.

Mořské pobřeží u Alanye je také bohaté na bizarní krasové jeskyně, z nichž mnohé jsou přístupné pouze z moře. Například pod pevností v Alanyi vozí turisty výletní lodě hned do tří takových - Fosforeskující jeskyně, Jeskyně milenců a Pirátské jeskyně. V některých z nich je možno i plavat.

Další podzemní krásy má i další populární letovisko Turecké riviéry Antalya. Jsou to zejména cenné archeologické naleziště - jeskyně Karain a Beldibi. Jaké pocity v jeskyni pod vodopádem prožívali například hrdinové Vinnetoua i Posledního mohykána si mohou vyzkoušet návštěvníci malebného vodopádu Duden. Komu nenahání strach hukot padající vody, může zavítat do Jeskyně přání pod vodopádem.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pondělí 2. října 2023

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď