Turecká lira kvůli Erdoganově podpoře snižování sazeb propadla o 15 procent

foto Turecká lira, bankovky - ilustrační foto.

Ankara - Turecká lira se dnes propadla o 15 procent a zaznamenala tak svůj druhý nejhorší den v historii. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan předtím obhajoval nedávné snížení úrokových sazeb a slíbil, že navzdory všeobecné kritice a prosbám o změnu kurzu svou "ekonomickou válku za nezávislost" vyhraje. Lira se k dolaru propadla až na 13,45 TRY.

Turecká měna klesá už jedenáctou seanci za sebou. Od počátku roku odepsala 45 procent, od začátku minulého týdne 26 procent. Kolem 16:50 SEČ dolar k liře posiloval o 11,7 procenta na 12,7122 TRY.

Erdogan tlačí na centrální banku, aby držela uvolňování měnové politiky. Cílem má podle něj být podpora vývozu, investic a zaměstnanosti. Inflace se přitom blíží dvaceti procentům a znehodnocování turecké měny zrychluje.

Minulý týden rozhodla turecká centrální banka o snížení své základní úrokové sazby o jeden procentní bod na 15 procent. Banka zahájila pod tlakem prezidenta snižování úroků v září, kdy základní sazba činila 19 procent.

Mnozí ekonomové označili poslední snížení sazeb za nezodpovědné, opoziční politici vyzvali k předčasným volbám. Závratný propad měny tureckým domácnostem nabourává rozpočet a plány do budoucna, napsala agentura Reuters. Někteří převádí své úspory na cizí měny, jiní se uchylují ke kryptoměnám.

"Tento iracionální experiment, který nemá šanci na úspěch, musí být okamžitě skončit. Musíme se vrátit ke kvalitní (měnové) politice, která ochrání hodnotu turecké liry," napsal na twitteru bývalý viceguvernér centrální banky Semih Tumen. Z funkce byl odvolán minulý měsíc.

Dnešní propad byl pro liru nejhorší vrcholu měnové krize v roce 2018, která vedla k prudké recesi a přinesla tři roky podprůměrného hospodářského růstu a dvoucifernou inflaci.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je úterý 25. ledna 2022

Očekáváme v 15:00 3°C

Celá předpověď