TSK odstranila nápis z Karlova mostu

foto Ilustrační foto - V noci na 28. července 2019 někdo odstranil graffiti z Karlova mostu v Praze. Restaurátoři přitom den předtím začali pilíř (na snímku z 29. července 2019) od sprejerského nápisu čistit.

Praha - Technická správa komunikací (TSK) dnes odstranila z Karlova mostu nápis, který tam zřejmě o víkendu nastříkal neznámý vandal. ČTK to řekla mluvčí správy Barbora Lišková. Postup čistění stanovili restaurátoři, trvalo několik hodin. Sprejer v podloubí mostu u Čertovky napsal "Kraków + Moscow = Prague 8. 3. 2020". Policie případ vyšetřuje pro podezření z poškození cizí věci.

Lišková už dopoledne uvedla, že TSK vše konzultovala s restaurátory, kteří stanovili postup čištění a kteří práci i zkontrolují. Správa nyní místo předá památkářům.

Podle dřívějšího vyjádření mluvčí Národního památkového ústavu (NPÚ) Jany Hartmanové odborníci v pondělí odebrali vzorky k provedení zkoušky, aby určili nejvhodnější metodu čištění. "NPÚ jako odborná organizace doporučí nejvhodnější technologický postup, volba restaurátora a sjednání konkrétní zakázky na odstranění je poté plně v kompetenci vlastníka či správce památky, tedy TSK," uvedla v pondělí Hartmanová.

Podle serveru iDNES.cz. se fotografie posprejovaného mostu objevila na sociálních sítích v pondělí, sprejera ale žádná z bezpečnostních kamer nezachytila. Podle mluvčí městských strážníků Ireny Seifertové do prostoru kamery nedohlédnou.

Karlův most posprejovali vandalové i v minulosti. Obvodní soud pro Prahu 1 loni v listopadu uložil podmínky a peněžité tresty bratrům z Německa, kteří v polovině července na pilíř mostu nasprejovali nápis o rozměrech pět krát dva metry.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je pondělí 1. března 2021

Očekáváme v 13:00 6°C

Celá předpověď