Tržní podíl elektromobilů v EU se meziročně ztrojnásobil

foto Ilustrační foto - Maďarská carsharingová služba GreenGo spustila 20. února 2020 v Praze provoz 100 sdílených elektromobilů VW e-up!. Pronájem aut probíhá přes aplikaci v mobilním telefonu. Auta je nyní možné si půjčit v tzv. servisní zóně, která v současnosti pokrývá Prahu 1 a 2 a vnitřní části obvodů Prahy 3 až 10. Celkem má zóna 35 kilometrů čtverečních a uživatelé se pak musí do ní opět vrátit. Do tří měsíců by měl počet provozovaných aut vzrůst na dvojnásobek. Snímek je z pražské Národní třídy.

Brusel/Praha - Prodej elektromobilů v Evropské unii se ve druhém čtvrtletí meziročně zvýšil o 53 procent na 129.344. Jejich podíl na celkovém prodeji osobních aut se tak ztrojnásobil na 7,2 procenta z 2,4 procenta před rokem. Informovalo o tom dnes Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA). Jeden z nejrychlejších růstů má Česká republika, byť je to růst z nízké základny.

Sdružení upozornilo, že koronavirová krize negativně ovlivnila zejména prodej benzinových a naftových vozů.

Prodej benzinových aut v EU se ve druhém čtvrtletí propadl o 55 procent na 929.309, prodej naftových automobilů klesl o 53 procent na 526.645. Podíl benzinových a naftových aut na celkovém prodeji osobních automobilů nicméně nadále přesahoval 80 procent, upozornila ACEA.

V České republice se prodej elektromobilů ve druhém čtvrtletí meziročně zvýšil o 133 procent na 681. Údaje o prodeji elektromobilů zahrnují automobily s čistě elektrickým pohonem a hybridní vozy umožňující dobíjení baterie z elektrické sítě.

"Hybridní pohon představuje jednoznačně nejefektivnější a okamžité řešení problému se snižováním emisí bez nutnosti externího dobíjení z elektrické sítě. Jinými slovy hybrid nabízí nízké emise a spotřebu srovnatelnou nebo nižší než diesel a zároveň jej není nutné každý den připojovat do zásuvky jako elektromobil nebo plug-in hybrid," uvedl tento týden generální ředitel společnosti Toyota a Lexus ČR Martin Peleška.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je úterý 19. ledna 2021

Očekáváme v 21:00 3°C

Celá předpověď