Tržby ve službách na jaře stouply, turistů je stále méně než před covidem

foto V ČR se ubytovalo pět milionů turistů, období před covidem se počet hostů nevyrovnal. Meziročně to bylo o 229 procent více, uvedl ČSÚ.

Praha - Tržby ve službách ve 2. čtvrtletí meziročně stouply o 12,1 procent, rostly pátý kvartál za sebou. Dařilo se většině odvětví, nejvíc spojeným s turistikou. V ČR se ubytovalo pět milionů turistů, období před covidem se počet hostů nevyrovnal. Meziročně to bylo o 229 procent více, uvedl ČSÚ.

Tržby ve službách stouply na jaře o 12,1 pct, rostly páté čtvrtletí za sebou

Tržby ve službách v letošním druhém čtvrtletí meziročně stouply o 12,1 procenta, rostly tak pátý kvartál za sebou. Dařilo se většině odvětvím, nejvíce ale službám souvisejícím s turistikou. Vyplynulo to z dnešních informací Českého statistického úřadu (ČSÚ) na webu. Mezičtvrtletně byly tržby ve službách po očištění o sezonní vlivy vyšší o 2,4 procenta.

Tržby ve službách v letošním druhém čtvrtletí meziročně stouply o 12,1 procenta, rostly tak pátý kvartál za sebou. Dařilo se většině odvětví, nejvíce ale službám souvisejícím s turistikou. Vyplynulo to z dnešních informací Českého statistického úřadu (ČSÚ) na webu. Mezičtvrtletně byly tržby ve službách po očištění o sezonní vlivy vyšší o 2,4 procenta.

Například tržby cestovních agentur, kanceláří a jiných rezervačních činností na jaře podle vedoucího oddělení datové podpory statistiky obchodu, služeb a životního prostředí ČSÚ Tomáše Haráka meziročně stouply o 217,1 procenta. Následovalo je ubytování s růstem tržeb o 146,5 procenta a letecká doprava s nárůstem o 135,6 procenta. "Naopak největší pokles vykázaly činnosti související se zaměstnáním, a to o 13,7 procenta," doplnil Harák.

Hlavní odvětví služeb ale zaznamenala podle statistiků meziroční nárůst tržeb všechna, přičemž největší růst, o více než polovinu, byl v ubytování, stravování a pohostinství. V administrativních a podpůrných činnostech, kam spadají i cestovní agentury a kanceláře, byly tržby proti loňskému druhému čtvrtletí vyšší o pětinu.

Tržby v odvětví dopravy a skladování proti loňskému jaru narostly o 15,8 procenta. V růstu pokračovaly u letecké dopravy, která se od jara 2020 potýkala s následky proticovidových opatření. Tržby v letecké dopravě podle statistiků začaly růst loni na jaře a v letošním druhém čtvrtletí se meziročně zvýšily o 135,6 procenta. O 76,3 procenta měla vyšší tržby i vodní doprava a o pětinu skladovací služby. Naopak o 6,5 procenta méně utržily poštovní a kurýrní služby.

V profesních, vědeckých a technických činnostech tržby meziročně stouply o zhruba sedm procent. V tomto odvětví největší nárůst tržeb podle statistiků vykázaly služby spojené s vědeckými, technickými, architektonickými a inženýrskými činnostmi, zatímco reklamním agenturám a průzkumu trhu klesly.

V informačních a komunikačních činnostech se tržby meziročně zvýšily o 2,5 procenta. Stejný nárůst byl i v oblasti nemovitostí.

Službám se podle hlavního ekonoma Banky Creditas Petra Dufka ve druhém čtvrtletí dařilo kompenzovat nejenom výpadek z období koronavirové krize, ale i vyrovnat útlum tuzemského průmyslu. "Cestovní ruch má velkou šanci vykrývat případná slabší čísla z průmyslu a stavebnictví i ve třetím čtvrtletí. Velkou neznámou však je, jak dlouho to vydrží," uvedl. Za pravděpodobné Dufek považuje to, že kvůli vysoké inflaci a rostoucím cenám energií část lidí na podzim sníží výdaje na volný čas a jiné zbytné činnosti.

V ČR ve 2. čtvrtletí počet turistů stále nedosáhl předcovidových čísel

V hotelech, penzionech a kempech v Česku se ve 2. čtvrtletí letošního roku ubytovalo pět milionů turistů. Období před covidem se počet hostů nevyrovnal, ve druhém kvartále roku 2019 přijelo do hromadných ubytovacích zařízení v ČR téměř 5,8 milionu hostů a o rok dříve skoro 5,5 milionu. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku ale letošní údaj představuje nárůst o 229 procent. Počet přenocování hostů stoupl v letošním 2. čtvrtletí na 12 milionů nocí. Meziročně byl vyšší o 190 procent. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

V hromadných zařízeních se letos od začátku dubna do konce června ubytovalo 5,028.288 lidí. Převažovali mezi nimi Češi, kterých bylo 3,1 milionu. Domácí klientela převažovala ve všech regionech s výjimkou Prahy, kde skoro tři čtvrtiny ubytovaných byli cizinci.

Mezi zahraničními návštěvníky v Česku tradičně převažovali Němci, kteří tvořili více než čtvrtinu zahraniční klientely ve sledovaných zařízeních. Druhou nejpočetnější skupinou byli Slováci a na třetím místě se umístili hosté z Polska.

"Výkony ubytovacích zařízení v letošním 2. čtvrtletí ještě nedosáhly objemů před pandemií. Stále chybí zahraniční hosté, kterých se ubytovalo jen 65 procent v porovnání s rokem 2019. Zatímco návštěvnost domácích hostů výsledky 2. čtvrtletí 2019 již překonala," uvedl vedoucí oddělení statistiky cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ Pavel Vančura.

Domácí turisté strávili v hromadných ubytovacích zařízeních o sedm procent nocí více než v odpovídajícím období předcovidového roku 2019. Naproti tomu počet přenocování zahraničních hostů byl ve srovnání se situací před třemi lety o 36 procent nižší.

V porovnání s loňským 2. kvartálem, který byl výrazně poznamenaný covidem a protiepidemickými opatřeními, letos stoupl počet ubytovaných z řad Čechů i cizinců. "Počet domácích návštěvníků se zvýšil více než dvojnásobně a také zahraničních hostů se ubytovalo výrazně více než loni," uvedla ředitelka odboru statistiky obchodu, dopravy, služeb, cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ Marie Boušková.

Z oživení cestovního ruchu v Česku těžily především hotely, ve kterých se ubytovalo sedm z deseti turistů. Hotelový segment zaznamenal zvýšení návštěvnosti na 3,5 milionu příjezdů, což byl meziročně čtyřnásobek. Příjezdy do penzionů představovaly 14 procent celkového objemu návštěvnosti s meziročním navýšením o 143,3 procenta. Začátek turistické sezony v kempech znamenal 270.000 příjezdů, o 59,3 procenta více než loni.

Počet hostů v českých hromadných ubytovacích zařízeních ve vývoji:

2. čtvrtletí 2019 2. čtvrtletí 2021 2. čtvrtletí 2022
domácí turisté 2,829.144 1,305.824 3,108.221
cizinci 2,947.140 222.738 1,920.067
Celkem 5,776.284 1,528.562 5,028.288

Zdroj: ČSÚ

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 22. března 2023

Očekáváme v 21:00 9°C

Celá předpověď