Tržby v textilním a oděvním průmyslu loni vzrostly o 2,8 procenta

foto Ilustrační foto - Pohled do dílny táborské firmy Angel wings clothing na snímku z 20. listopadu 2017. Firma vyrábí oblečení pro rodiče, kteří své děti nosí na těle. Její majitelka Rehana Ježková před dvěma lety získala cenu Živnostník roku ČR.

Praha - Tržby v textilním a oděvním průmyslu v ČR loni meziročně vzrostly o 2,8 procenta na 55,3 miliardy korun. Na textilní průmysl připadalo 86 procent tržeb. Vyplývá to z údajů Asociace textilního-oděvního-kožedělného průmyslu (ATOK), které má ČTK k dispozici. Průměrná měsíční mzda v oboru ke konci roku meziročně vzrostla o 7,7 procenta na 21.700 korun, což je zhruba o čtvrtinu méně než celorepublikový průměr.

V textilním průmyslu mzda dosáhla 24.000 korun, v oděvním 17.200 korun. Podle údajů Českého statistického úřadu byla v Česku na konci třetího čtvrtletí průměrná mzda 29.050 korun. Údaje za celý rok ještě nejsou k dispozici.

Počet zaměstnanců v oboru meziročně vzrostl o 0,1 procenta na 33.500. ATOK vychází z údajů z podniků s 20 a více pracovníky.

Produktivita práce, měřená objemem tržeb na pracovníka, v odvětví meziročně vzrostla o 2,7 procenta. "Růst produktivity práce je nižší než růst tržeb. Jedinou výjimkou jsou firmy s 50 a více zaměstnanci. Tato skutečnost naznačuje určité obtíže s vyrovnáváním se s výrazným růstem ceny práce, doprovázeným zvýšenou pracovní fluktuací. S tím souvisí potřeba zapracovávat stále nové pracovníky, kteří zpočátku nedosahují požadovaných výkonů," uvedl výkonný ředitel ATOK Jiří Česal.

V zahraničním obchodu podle něj podobně jako v předchozích letech převažovaly dovozy nad vývozy. "Je to zejména kvůli výraznému dovozu oděvního zboží, které je dále patrně přerozdělováno z ČR do dalších evropských zemí," doplnil Česal.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je pátek 16. listopadu 2018

Očekáváme v 1:00 1°C

Celá předpověď