Trumpův zeť vypovídal před komisí vyšetřující údajný ruský vliv

foto Ilustrační foto - Zeť a poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Jared Kushner.

Washington - Zeť amerického prezidenta Donalda Trumpa Jared Kushner vypovídal tento měsíc před komisí Roberta Muellera, která vyšetřuje údajný vliv Ruska na americké prezidentské volby. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na zdroj blízký vyšetřování. Kushner odpovídal na otázky ohledně bývalého hlavního bezpečnostního poradce Bílého domu Michaela Flynna.

Muellerova komise Kushnera zpovídala zhruba 90 minut a snažila se mimo jiné zjistit, zda má Trumpův zeť informace, jež by hovořily ve Flynnův prospěch. Podle zdroje před komisí o Flynnovi vypovídalo několik svědků z okruhu Bílého domu.

Potvrzení o Kushnerově výpovědi se objevilo v době, kdy státní zástupci pracující pro Muellerovovu komisi odložili výpověď o Flynnově soukromé obchodní činnosti před velkou porotou.

Důvod tohoto odkladu není podle agentury AP sice zcela jasný, ale v pátek Flynnovi právní zástupci upozornili Trumpovi právníky, že už s nimi informace o vyšetřování ruského vlivu nemohou sdílet. Ve Spojených státech se právníci obhajoby běžně o informace dělí se svými kolegy, kteří stojí na stejné straně. Podle listu The New York Times by to mohlo znamenat, že Flynn začal s Muellerovou komisí spolupracovat.

Americké tajné služby na počátku roku zveřejnily, že kampaň, která měla ovlivnit loňské prezidentské volby v USA, nařídil ruský prezident Vladimir Putin. Jejím cílem bylo podle zprávy tajných služeb podkopat demokratický proces v zemi a pošpinit demokratickou kandidátku Clintonovou.

Americká média posléze informovala, že se Flynn scházel s ruským velvyslancem v USA Sergejem Kisljakem. Kontakty začaly ještě před listopadovými volbami a pokračovaly během předávání moci Trumpovi. Flynn nakonec v únoru odstoupil. Oficiálním důvodem jeho nucené rezignace bylo, že o svých stycích s ruskou stranou mylně informoval viceprezidenta Mikea Pence.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je úterý 16. října 2018

Očekáváme v 5:00 10°C

Celá předpověď