Cohenův právník tvrdí, že jeho klienta navedl ke zločinu Trump

foto Michael Cohen, bývalý osobní právník amerického prezidenta Donalda Trumpa, odchází z budovy soudu v New Yorku.

Washington - Americký prezident Donald Trump navedl svého bývalého osobního právníka Michaela Cohena ke spáchání trestného činu. Podle amerických médií to řekl Cohenův právní zástupce Lanny Davis, když Cohen učinil dohodu s prokuraturou a v úterý se u soudu přiznal k porušení zákona o financování volební kampaně a k bankovním a daňovým podvodům. Trumpův právní poradce Rudy Giuliani uvedl, že obvinění vznesená vůči Cohenovi neobsahují žádné obvinění na adresu prezidenta. Trump dnes Cohena na twitteru obvinil, že si vymyslel historky, aby se mohl dohodnout s prokuraturou.

"Vystoupil a svědčil pod přísahou, že ho Donald Trump navedl, aby spáchal zločin tím, že zaplatil dvěma ženám, a to za tím hlavním účelem, aby ovlivnil volby," uvedl Cohenův právník Davis. "Pokud tyto platby byly zločinem pro Michaela Cohena, tak proč by jím nebyly pro Donalda Trumpa," dodal.

Sám Cohen ve svém přiznání Trumpovo jméno nezmínil. Uvedl pouze, že na pokyn "kandidáta na federální úřad" zařídil platby, jejichž cílem bylo ovlivnit volby. Tato formulace americká média zaujala.

"Každý, kdo sleduje zprávy, ví, že jednal Trumpovým jménem. Navíc následně během dne ministerstvo spravedlnosti potvrdilo, že oním neupřesněným politickým kandidátem byl Trump," uvedla televize CNBC. Oslovení odborníci se shodují, že Cohen dostal radu, aby prezidentovo jméno neuváděl, neboť Trump není v případu vyšetřovanou osobou.

"Existují směrnice ministerstva spravedlnosti, které uvádějí, že nemůžete jmenovat někoho, kdo nefiguruje jako protistrana," prohlásila v rozhovoru s televizí MSNBC Mimi Rocahová, která v minulosti působila v úřadu newyorské prokuratury. Dodala, že Trumpovo jméno ve formálních dokumentech nebude prokuratura zmiňovat a že jistě bylo Cohenovi řečeno, aby postupoval stejně.

Jednapadesátiletý Cohen se vydal agentům Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a přistoupil na dohodu s prokuraturou. V jejím rámci přijme trest vězení od tří let a deseti měsíců do pěti let a tří měsíců. Rozsudek by mohl padnout 12. prosince, kdy je naplánováno slyšení o trestu. Cohen na verdikt vyčká na svobodě, kauce byla stanovena na 500.000 dolarů (11 milionů Kč).

Cohen se u newyorského soudu přiznal k osmi obviněním. Jedním z nich je i to, že porušil zákon, když pomáhal s přípravou finančních dohod o mlčení dvojice žen, které následně veřejně prohlásily, že měly s Trumpem poměr. Jednou z nich je bývalá pornoherečka Stormy Daniels, jíž právník vyplatil 130.000 dolarů (2,7 milionu Kč) výměnou za mlčení o údajné sexuální aféře s Trumpem. Druhou ženou je někdejší modelka z Playboye Karen McDougalová. Jména žen v oficiálním přiznání nejsou rovněž zmíněna.

Podle Trumpova právního poradce Rudyho Giulianiho ale obžaloba vznesená vůči Cohenovi neobsahuje žádná obvinění na adresu prezidenta Trumpa. Podle něj soudní dokumenty obsahují pouze formulaci, že platby byly učiněny "na žádost a návrh jednoho či více členů kampaně". Z obvinění je podle Giulianiho jasné hlavně to, že se Cohen po dlouho dobu choval nečestně a lhal.

Trump dnes na twitteru napsal, že obvinění související s porušením zákona o financování kampaně, tedy zmíněné dohody o mlčení, nejsou zločinem. Napsal také, že Cohen si vymýšlel, aby se s prokuraturou dohodl. Rovněž poznamenal, že jeho bývalý šéf kampaně Paul Manafort, kterého porota v úterý uznala částečně vinným z defraudací a daňových podvodů, se na rozdíl od Cohena nenechal zlomit. "Velké uznání pro statečného muže," napsal Trump o Manafortovi.

K Manafortově případu Trump na twitteru poznamenal, že je to hon na čarodějnice a že porota se nedokázala dohodnout na deseti z 18 bodů obžaloby. "Je mi Paula Manaforta a jeho báječné rodiny líto," uvedl prezident.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je čtvrtek 20. června 2019

Očekáváme v 11:00 27°C

Celá předpověď