Trumpovým kandidátem na soudce nejvyššího soudu je Kavanaugh

foto Americký prezident Donald Trump (vlevo) a jeho kandidát na soudce Nejvyššího soudu USA Brett Kavanaugh.

Washington - Kandidátem prezidenta Donalda Trumpa na soudce Nejvyššího soudu Spojených států se stal Brett Kavanaugh. Prezident svůj výběr oznámil v noci na dnešek SELČ v přímém přenosu z Bílého domu. Pokud třiapadesátiletého soudce federálního odvolacího soudu Senát USA schválí, vychýlí se poměr hlasů v nejdůležitější americké soudní instituci, která má devět členů, ještě více ve prospěch konzervativců.

"Dnes večer (v noci na dnešek SELČ) mám tu čest a výsadu oznámit, že nominuji do Nejvyššího soudu Spojených států Bretta Kavanaugha," oznámil prezident Trump. "V Americe není nikdo, kdo by byl pro tuto pozici kvalifikovanější a kdo by si ji více zasloužil," dodal prezident. Kavanaugha označil za "jeden z nejlepších a nejbystřejších právnických mozků naší doby".

Kavanaugh prezidentovu nominaci přijal. V projevu uvedl, že soudce Nejvyššího soudu podle něj musí být nezávislý a "musí zákony vykládat, nikoliv zákony vytvářet".

Kavanaugh od roku 2006 působí jako soudce odvolacího soudu federálního distriktu hlavního města Washingtonu. Dříve pracoval jako poradce Kennetha Starra, který vedl vyšetřování případu intimního vztahu bývalého prezidenta Billa Clintona se stážistkou v Bílém domě Monikou Lewinskou. Za prezidenta George Bushe mladšího působil Kavanaugh v Bílém domě. V 90. letech pracoval i pro soudce nejvyššího soudu Anthonyho Kennedyho, kterého by mohl nahradit.

Už loni Trump prosadil do nejvyššího soudu konzervativce Neila Gorsucha. Druhou možnost ovlivnit složení instituce dostal poté, co 81letý soudce Kennedy oznámil po třiceti letech ve funkci svůj odchod na odpočinek.

Umírněný konzervativec Kennedy, kterého nominoval v 80. letech prezident Ronald Reagan, se zapsal do dějin americké justice například tím, že se v kauzách rozhodujících o právech sexuálních menšin či legálnosti potratů přiklonil na stranu liberálů jako rozhodující hlas. Kavanaugh by mohl podle pozorovatelů v případě, že jej Senát USA schválí, vychýlit poměr hlasů u nejvyššího soudu ještě více ve prospěch konzervativců.

Funkce soudce nejvyššího soudu je doživotní, a Kavanaugh by tak mohl dostat příležitost ovlivňovat rozhodování nejdůležitější soudní instance v USA na desítky let.

Kavanaugh je podle agentury DPA považován za příznivce doslovného výkladu americké ústavy. To by mohlo být trnem v oku například odpůrcům střelných zbraní. Příznivci jejich nošení se totiž odvolávají právě na doslovný výklad ústavního práva na sebeobranu.

Trumpova kandidáta musí ještě potvrdit Senát, ve kterém mají v současnosti republikáni 51 a demokraté 49 křesel. Kavanaugh tak bude muset bojovat o každý hlas. Pozornost se upíná především na republikánské senátorky Susan Collinsovou a Lisu Murkowskou, které jsou na rozdíl od většiny svých republikánských kolegů liberálnější v otázce potratů. Collinsová už avizovala, že se postaví proti jakémukoli kandidátovi s ultrakonzervativními názory, zejména pokud jde o interrupce. V této citlivé otázce zatím v USA platí precedenční rozhodnutí z kauzy Roeová versus Wade z roku 1973, které potraty de facto legalizovalo.

Kavanaugh podle CNN nikdy nevystupoval jako otevřený odpůrce potratů. Nicméně loni se v případu jisté nezletilé migrantky bez dokumentů vyslovil proti tomu, aby dívka mohla podstoupit potrat, čímž podpořil stanovisko Trumpovy administrativy. Odvolací soud nakonec dívce potrat umožnil a sám Kavanaugh v původním zamítavém verdiktu uznal nutnost respektu precedenční rozhodnutí z kauzy Roeová versus Wade.

Proti Kavanaughově nominaci se již vyslovilo několik organizací, které podporují právo žen rozhodovat o těhotenství. Viceprezidentka Americké federace plánovaného rodičovství Dawn Laguensová jménem organizace vyzvala Senát, aby Trumpova kandidáta odmítl. "Tato nominace dává v sázku ústavní právo na bezpečný a legální potrat," uvedla v prohlášení.

Melissa Fowlerová z vedení Národní federace pro umělé přerušení těhotenství (NAF) označila Kavanaugha za radikálního soudce. "Potřebujeme takového soudce Nejvyššího soudu, který bude ctít zavedené precedenty včetně ústavního práva na soukromí a Roeová versus Wade," sdělila.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je čtvrtek 20. září 2018

Očekáváme v 1:00 19°C

Celá předpověď