Trumpovo prohlášení o Jeruzalémě odsoudila řada zemí

foto Pohled na jeruzalémské Staré Město přes mříže s Davidovou hvězdou.

Washington - Dnešní prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa o uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele kritizovalo mimo jiné Turecko, Francie, Egypt, Írán, Jordánsko či generální tajemník OSN a také Evropská unie. Nejostřeji reagovalo radikální palestinské hnutí Hamas, které vyzvalo arabské a muslimské země k bojkotu Spojených států.

"Toto rozhodnutí otevřelo brány pekla pro americké zájmy v regionu," komentoval Trumpovo prohlášení Ismáíl Radvan z hnutí Hamas. Novinářům také řekl, že vyzývá arabské a islámské státy, aby "přerušily ekonomické a politické styky s americkým ambasádami a aby vyhostily americké velvyslance". Hamas už dříve označil Trumpovo oznámení za agresi.

Šéf Hamasu Ismáíl Haníja obvinil Trumpa, že nerespektuje zájmy Palestinců. Ti už prý budou vědět, "jak správně reagovat". Podle Haníji ale Trumpův krok nic nezmění na "historických a zeměpisných faktech".

Trumpa kritizoval i francouzský prezident Emmanuel Macron, podle něhož jde o jednostranné a politováníhodné rozhodnutí, které porušuje mezinárodní právo a rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Totéž si myslí turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu, podle něhož Trump také porušil mezinárodní právo.

Mezinárodní právo svým rozhodnutím uznat Jeruzalém a přesunout od něj americkou ambasádu porušil Trump i podle Jordánska, uvedl mluvčí tamní vlády.

Generální tajemník OSN Antonio Guterres prohlásil, že takové jednostranné rozhodnutí ohrozí mírový proces v Izraeli. Zopakoval, že izraelsko-palestinský konflikt nemá jiné řešení, než vytvoření dvou států.

Vážné obavy z ohrožení mírového procesu kvůli Trumpovu prohlášení vyjádřila dnes i Evropská unie. Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová zopakovala, že pozice EU je neměnná a že unie a členské země EU nebudou přesouvat svá diplomatická zastoupení do Jeruzaléma. Status tohoto města se musí podle Mogheriniové vyřešit jednáním mezi Izraelci a Palestinci a Jeruzalém má být hlavním městem obou států. Mogheriniová v prohlášení zároveň vyzvala obě strany ke klidu.

Trump dnes také informoval, že nařídil ministerstvu zahraničí, aby vypracovalo plán přesunu americké ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma. To odsoudila například ministerstva zahraničí Egypta a Íránu. Mexické ministerstvo zahraničí dnes oznámilo, že svou ambasádu v Izraeli ponechá v Tel Avivu v souladu s rezolucemi OSN.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je středa 14. listopadu 2018

Očekáváme v 15:00 11°C

Celá předpověď