Trump zrušil červnový summit G7, nahradí jej videokonference

foto Schůzka lídrů zemí G7 na summitu ve franouzském Biarritzu. Zleva italský premiér Giuseppe Conte, japonský premiér Šinzó Abé, americký prezident Donald Trump, francouzský prezident Emmanuel Macron, německá kancléřka Angela Merkelová, kanadský premiér Minister Justin Trudeau a britský premiér Boris Johnson.

Washington - Kvůli šíření nového typu koronaviru zrušil americký prezident Donald Trump summit hospodářsky nejvyspělejších zemí G7, který se měl uskutečnit v červnu v rezidenci Camp David. S odvoláním na Bílý dům o tom dnes informovala agentura Reuters, podle které se lídři USA, Kanady, Japonska, Německa, Francie, Itálie, Británie a zástupce Evropské unie spojí místo toho prostřednictvím videokonference.

Prezidentův ekonomický poradce Larry Kudlow, který měl uspořádání červnového summitu na starosti, už podle agentury Reuters o rozhodnutí informoval zástupce všech dotčených zemí.

Trump s lídry ostatních států ze skupiny G7 jednal prostřednictvím videokonference už v pondělí. Prezidenti a premiéři se radili o společném postupu proti globální pandemii nového typu koronaviru či o hospodářských důsledcích současného vývoje.

Podobnou videokonferenci jako v pondělí chce Bílý dům uspořádat i v dubnu, květnu a nakonec i v červnu, kdy se mělo uskutečnit osobní setkání na venkovské rezidenci amerických prezidentů Camp David.

Podle mluvčího Bílého domu Judda Deerea se americký prezident rozhodl zrušit setkání v USA a nahradit jej videokonferencí, aby "každá země mohla soustředit všechny své zdroje na reakci na zdravotnickou a hospodářskou výzvu, jakou COVID-19 představuje".

Trump podle agentury Reuters původně plánoval, že hlavním tématem červnového jednání bude hospodářství. Do pozadí chtěl odsunout například boj proti klimatickým změnám.

Poslední summit zemí G7 se konal v srpnu v jihofrancouzském letovisku Biarritz. Trump původně plánoval, že by se letošní vrcholná schůzka mohla uskutečnit v jeho soukromém golfovém středisku na Floridě. Po kritice, kterou si za to vysloužil, oznámil, že lídry G7 pozve do rezidence Camp David ve státě Maryland.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je neděle 7. června 2020

Očekáváme v 13:00 20°C

Celá předpověď