Trump znovu doporučil odejít z USA těm, jimž se tam nelíbí

foto Americký prezident Donald Trump.

Washington - Americký prezident Donald Trump dnes dalšími tweety pokračoval ve výpadech proti čtyřem členkám Sněmovny reprezentantů. Zopakoval, že kdo Spojené státy nenávidí a není tam šťastný, může odejít. Podle něj tyto ženy pokračují v šíření "nejodpornějších a nejnechutnějších věcí", jaké kdy členové Sněmovny reprezentantů nebo Senátu řekli. V minulých dnech doporučil těmto kritičkám své politiky, aby z USA odjely do zemí svého původu, když se jim ve Spojených státech nelíbí.

Všechny čtyři ženy považují Trumpovy výroky za snahu odvrátit pozornost od prezidentovy chybné politiky a chaosu v Bílém domě. Demokratická strana se svých zákonodárkyň zastala a Trumpovy komentáře označila za rasistické. Za takové je ale nepovažuje šéf republikánů v Senátu Mitch McConnell, který nicméně doporučil založit veřejnou debatu na ideálech, a ne na osobních útocích. McConnell dodal, že politická rétorika se v posledních dnech vyhrotila.

"Naše země je svobodná, krásná a velmi úspěšná. Pokud naši zemi nenávidíte nebo jste tady nešťastní, můžete odejít!" napsal Trump. "Ty demokratické kongresmanky chrlí ty nejodpornější, nenávistné a nejnechutnější věci, jaké kdy politik ve Sněmovně nebo v Senátu řekl. A přesto mají stále volný vstup a Demokratická strana je vítá," napsal Trump v dnešním tweetu. Tvrdí v něm také, že tyto ženy jsou protiizraelsky zaměřené, podporují terorismus a veřejně pronášejí sprostá slova. "Proč Sněmovna nehlasuje, aby odsoudila tyto špinavé a nenávistné věci, jaké ony řekly? Protože jsou to radikální levičáci a demokraté mají strach to s nimi vyřídit," poznamenal Trump.

V další dnešní sérii tweetů trval prezident na tom, že jeho komentáře nebyly rasistické. "Nemám v těle ani špetku rasismu!" napsal. Zopakoval, že čtveřice kongresmanek podle něj nenávidí Spojené státy, což dokazuje seznam jejich výroků. Dodal, že demokratická šéfka Sněmovny Nancy Pelosiová se jich chtěla zbavit, ale tím, že se jich teď zastala, je pevně svázala s Demokratickou stranou.

Černoška Ayanna Pressleyová, Alexandria Ocasiová-Cortezová s portorickými kořeny, Ilhana Omarová, která je původem ze Somálska, a Rashida Tlaibová, jež má rodinu v Palestině, Američanům v pondělí vzkázaly, aby se nedali Trumpovými slovy zmýlit, protože jejich účelem je podle nich odvrátit pozornost od skutečných problémů.

Zmínka o protiizraelském zaměření může souviset s Omarovou, která letos řekla, že členové Kongresu podporují Izrael kvůli penězům. Prohlásila také, že má chuť se smát, když se o Izraeli mluví jako o demokracii. Později se ale omluvila.

Izraelské ministerstvo zahraničí na Trumpovy výroky nereagovalo. Syn premiéra Benjamina Netanjahua Jair ale ocenil, že Trump od žen požaduje, aby se Izraeli omluvily. "Děkuji vám velice. Jste ten nejlepší přítel, jakého kdy židovský národ v Bílém domě měl," napsal na twitteru Netanjahuův syn na Trumpovu adresu.

Bývalý viceprezident a nynější uchazeč o post prezidenta z řad demokratů Joe Biden si myslí, že zatím žádný z amerických prezidentů nebyl tak otevřeně rasistický jako Trump.

Poradce Trumpova předchůdce David Axelrod řekl, že Trumpova taktika je zřejmá - poškodit demokraty. Vyhraněnými výroky je totiž chce přimět, aby se čtveřice zastali, čímž je pak všechny hodí do jednoho levičáckého pytle. "Je to chladný a cynický kalkul," řekl Axelrod.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je středa 22. ledna 2020

Očekáváme v 1:00 1°C

Celá předpověď