Trump zahájil návštěvu Japonska výzvou k navýšení investic v USA

foto Americký prezident Donald Trump na návštěvě Tokia.

Tokio - Americký prezident Donald Trump dnes zahájil svou čtyřdenní návštěvu Japonska setkáním s místními podnikateli na večeři pořádané v rezidenci amerického velvyslance v Tokiu. Vyzval je k navýšení investic v USA a svým tweetem zaslaným ještě z letadla naznačil, že se hodlá v Japonsku věnovat tématu obchodních vztahů.

Napsal, že nastává úsvit osvíceného období. "Opravdová obchodní válka začala před 30 lety a my v ní prohrávali. Toto je nový věk, věk osvícení. Prohrávat už nebudeme," napsal.

Trump bude prvním zahraničním hostem, který se sejde s novým japonským císařem Naruhitem a kromě obchodních a politických témat ho čeká také golf nebo pozvání na zápas sumó.

Agentura AP napsala, že Trump ale neopomene ekonomické téma, jímž je japonský 70miliardový přebytek obchodní bilance Japonska s USA. Trump chce bilaterální dohodu s Tokiem o volném obchodu, ale k ní je podle AP ještě daleko. Japonsko se obává vysokých cel na dovoz aut a automobilových součástek. Trump si při průjezdu tokijskými ulicemi nebude moci nevšimnout, že tam chybějí americká auta, píše AP.

O hospodářství budou patrně na formální schůzce Trump a Abe hovořit v pondělí, napsala AP. Neočekává se však uzavření ani částečné obchodní dohody, řekl dnes japonský novinářům ministr hospodářství Tošimicu Motegi po setkání s americkým obchodním zmocněncem Robertem Lighthizerem.

Zástupci obou států neprobrali Trumpovo rozhodnutí označit dovoz některých vozů za ohrožení národní bezpečnosti. "Vyjasnili jsme si vzájemné pozice k obchodu. Úplné shody jsme se ale nedobrali," uvedl Motegi.

Agentury při popisu Trumpovy návštěvy v Japonsku upozorňují, že je koncipována na posílení osobního vztahu s premiérem Šinzóem Abem, s nímž bude například prezident hrát golf, ve snaze vytvořit dobrou atmosféru pro obchodní jednání.

Japonské automobilky, jejichž produkty zaplavují americké silnice, už ve snaze snížit napětí s Washingtonem, přesunuly svou výrobu určenou pro americký trh do USA, píše AP. Investovaly do toho 51 miliard dolarů (1,2 bilionu Kč) a vybudovaly 24 výroben. Vzniklo tak podle japonského svazu autovýrobců 1,6 milionu pracovních míst.

Obchodní bilance ale zůstává nevyvážená - v dubnu se japonský vývoz do USA zvýšil o deset procent, zatímco americký do Japonska o 2,3 procenta.

Agentura Reuters napsala, že Trump dnes japonské podnikatele vyzval, aby své investice v USA ještě zvýšili. Konstatoval, že chce, aby obchodní vztahy s Japonskem byly pro USA spravedlivější.

Na letišti americký první pár přivítal japonský ministr zahraničních věcí Taró Kóno a americký velvyslanec. Pro zajištění bezpečnosti Trumpových Japonsko zmobilizovalo 25.000 vojáků a policistů v Tokiu a na místech, kde se Trump bude pohybovat. Speciální oddíly byly rozmístěny na souši i na moři.

Dvě hodiny před příletem americké delegace postihlo oblast poblíž Tokia zemětřesení o síle stanovené na 5,1 stupně. V Tokiu se třásly stavby. Otřesy měly epicentrum v Čibě, která leží asi 60 kilometrů jihovýchodně od Tokia. Právě v této prefektuře má Trump s Abem v neděli hrát golf.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je pondělí 16. září 2019

Očekáváme v 19:00 17°C

Celá předpověď