Trump vyzval po střelbě v Texasu k ukončení školních zón bez zbraní

foto Policie u základní školy v texaském městečku Uvalde, kde bylo přo střelbě zabito několik dětí. 

Houston/Washington - Bývalý americký prezident Donald Trump vyzval po nedávné střelbě na základní škole v Texasu, kde ozbrojený muž zabil 19 dětí a dvě učitelky, k ukončení školních zón beze zbraní. Chce také, aby bylo snazší zadržovat psychicky nemocné lidi. Bývalý šéf Bílého domu to podle agentury Reuters řekl v projevu v Houstonu na sjezdu Národní asociace držitelů střelných zbraní (NRA).

"Je jasné, že musíme snáze zavírat násilníky a duševně vyšinuté do ústavů pro duševně choré," řekl Trump.

Úterní střelba v Uvalde v Texasu, při níž útočil 18letý střelec vybavený poloautomatickou puškou ve stylu AR-15, znovu stočila k NRA pozornost. O té je známo, že je jedním z hlavních finančních podporovatelů členů Kongresu, většinou ale republikánů.

Trump řekl, že každá škola by měla mít jedno vstupní místo, silné oplocení a detektory kovů, a dodal, že v každé škole by měl být vždy policista nebo ozbrojená stráž.

"Toto není otázka peněz. Je to otázka vůle. Pokud mají Spojené státy 40 miliard dolarů (920 miliard Kč), které mohou poslat Ukrajině, můžeme to udělat," řekl bývalý prezident s odkazem na finanční a vojenskou podporu Washingtonu Ukrajině po ruské únorové invazi.

Trump také vyzval k odstranění školních zón beze zbraní a dodal, že tyto zóny neponechávají obětem žádnou možnost se bránit v případě útoku ozbrojené osoby.

S plány na zpřísnění pravidel držení zbraní přicházejí v USA demokraté, ale opakovaně narážejí na odpor Republikánské strany. Republikáni se přiklánějí k širokému výkladu druhého dodatku americké ústavy, který se týká práva držet zbraně, demokraté by rádi více prověřovali zákazníky při nákupech nebo zakázali prodej útočných pušek.

V USA platí od roku 1990 zákon o školních zónách beze zbraní (GFSZ), vztahuje se na veřejné, soukromé a farní základní školy, na střední školy a na nesoukromý majetek do 1000 stop (zhruba 300 metrů) od nich. Zakazuje jakékoli neoprávněné osobě vědomě držet nabitou nebo nezajištěnou střelnou zbraň na místě, o kterém jednotlivec ví nebo má důvod se domnívat, že jde o školní zónu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pondělí 4. července 2022

Očekáváme v 15:00 26°C

Celá předpověď