Trump vyzval na summmitu APEC k respektu obchodních pravidel

foto Americký prezident Donald Trump přednáší projev na summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC).

Danang (Vietnam) - Spojené státy již nebudou tolerovat nepoctivé obchodní praktiky a nenechají se v obchodních vztazích dále zneužívat. V projevu na summitu zemí Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) to dnes řekl americký prezident Donald Trump. Zopakoval také svůj slogan, že "vždy bude klást Ameriku na první místo".

Trump si v proslovu stěžoval na nevyvážené obchodní vztahy Spojených států, které "připravily Američany o miliony pracovních míst". Podle agentury AP byla kritika z úst šéfa Bílého domu namířena především proti Číně, s níž mají Spojené státy v obchodování obrovský deficit.

Trump uvedl, že USA se řídí pravidly Světové obchodní organizace (WTO), zatímco jiné země tato pravidla ignorují a používají nečestné metody, jako je dumping, měnová manipulace a dotování místních výrobců státem. "Takové praktiky poškozují lidi v naší zemi," řekl.

"Očekáváme, že trhy budou otevřené rovnocenným způsobem pro obě strany a že řídícím faktorem budou soukromé investice, nikoli vládní plánovači," podotkl Trump.

Vůdcům zemí oblasti Asie a Pacifiku americký prezident řekl, že Spojené státy jsou připraveny uzavřít dvoustranné obchodní dohody s jakýmikoli zeměmi regionu, pokud budou uplatňovat spravedlivou, rovnoprávnou obchodní politiku. "Uzavřeme bilaterální obchodní dohody s jakýmikoli partnery v indo-pacifické oblasti, budou-li založeny na vzájemném respektu a budou-li znamenat zisk pro obě strany," prohlásil americký prezident, který v lednu podepsal příkaz o odstoupení USA od Transpacifické smlouvy (TPP). Smlouvu uzavřela minulá americká administrativa, ale Kongres USA ji neratifikoval.

Projev čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, který na summitu vystoupil krátce po americkém prezidentovi, byl naprostým opakem Trumpova proslovu. Si Ťin-pching zdůraznil, že globalizace je nezvratný trend, a podpořil uzavření dalších mnohostranných obchodních dohod, o nichž Trump předtím prohlásil, že "svazují jeho zemi ruce" a nutí ji "vzdát se své suverenity".

"Vždy budu stavět Ameriku na první místo, tak jako vy všichni v tomto sále, doufám, kladete na první místo své vlastní země," řekl Trump, jehož projev označila řada západních médií za izolacionistický.

Dějiště summitu APEC, vietnamské město Danang, leží na březích Jihočínského moře, o něž země regionu vedou dlouhodobé územní spory. Peking si nárokuje téměř celé Jihočínské moře, kudy procházejí významné námořní trasy a pod jehož dnem se mohou nacházet velké zásoby ropy a zemního plynu. Nároky na určité oblasti si činí také Brunej, Filipíny, Malajsie, Tchaj-wan a Vietnam.

Trump v projevu řekl, že budoucnost regionu závisí na zachování "svobody plavby a přeletů", a kritizoval "územní expanzi", aniž nějakou zemi jmenoval. Čína v Jihočínském moři buduje umělé ostrovy a na nich zřizuje infrastrukturu využitelnou i pro vojenské účely.

Ačkoli Trump hovořil před vůdci zemí Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC), opakovaně mluvil o "indo-tichomořském regionu" a vyzdvihl také důležitost Indie pro tuto oblast, napsala agentura Reuters. Podle agentury AP je tento název mimo jiné vzkazem Číně, která je v oblasti hlavním rivalem Spojených států.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je pátek 21. září 2018

Očekáváme v 19:00 25°C

Celá předpověď