Trump vyzval Čínu k odstranění cel na americké zemědělské výrobky

foto Ilustrační foto - Americký prezident Donald Trump

Washington - Americký prezident Donald Trump řekl, že požádal Čínu o okamžité odstranění veškerých celních tarifů na americké zemědělské výrobky. Žádost odůvodnil tím, že pokračující obchodní jednání mezi oběma zeměmi se vyvíjejí dobře a také že v pátek neuvalil zvýšené 25procentní clo na čínské zboží, jak původně sliboval. Čína dnes v reakci v prohlášení uvedla, že odložení zvýšení cel na své zboží dovážené do USA vítá.

Mluvčí poradní skupiny čínského parlamentu Kuo Wej-min řekl, že obě země pracují na dalších krocích, podrobnosti ale podle agentury Reuters nedodal.

Vyjádření amerického prezidenta přichází několik hodin poté, co obchodní zmocněnec USA uvedl, že pozdrží plánované zvýšení cel na čínské zboží v objemu 200 miliard dolarů (asi 4,5 bilionu korun).

"Požádal jsem Čínu o okamžité odstranění všech celních tarifů na naše zemědělské výrobky (včetně hovězího a vepřového masa) na základě skutečnosti, že dobře pokračujeme v obchodních jednáních," uvedl Trump v prohlášení na twitteru. "Je to velmi důležité pro naše farmáře - a pro mě!" dodal.

Podle agentury AP prezident nezmínil, že Peking tato cla uvalil v odvetě za kroky, které on sám nařídil. Američtí zemědělci jsou klíčovou voličskou skupinou pro Trumpa i Republikánskou stranu a obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou na ně těžce dolehla.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je čtvrtek 22. srpna 2019

Očekáváme v 17:00 24°C

Celá předpověď