Trump vyzval centrální banku, aby snížila úroky

foto Americký prezident Donald Trump při rozhovoru s novináři před Bílým domem.

Washington/New York - Prezident Donald Trump vyzval americkou centrální banku (Fed), aby snížila úrokové sazby. Její dosavadní politika zvyšování sazeb ekonomiku podle prezidenta zbrzdila. Trump také navrhuje, aby Fed znovu přistoupil k mimořádným podpůrným opatření známým jako kvantitativní uvolňování měnové politiky.

"Osobně si myslím, že Fed by měl úroky snížit," řekl dnes prezident ve Washingtonu. "Opravdu nás brzdí," dodal s odkazem na zvyšování základní úrokové sazby, ke kterému Fed loni přistoupil hned čtyřikrát.

Trump se vyslovil i proti nynějšímu prodeji dluhopisů z portfolia Fedu. Centrální banka je v letech 2008 až 2014 nakupovala v reakci na finanční krizi, aby tak na trh dostala více peněz. Vynaložila na to biliony dolarů. Se záměrem nynější prodej dluhopisů pozastavit přitom Fed už dříve přišel sám.

Trump v minulosti kritizoval práci Fedu opakovaně, čímž zavdal příčinu k obavám, zda není ohrožena nezávislost této instituce. Šéfem Fedu je teď Jerome Powell, kterého současný prezident do funkce jmenoval před dvěma lety a sám ho i navrhl. Další Trumpem jmenovaní členové Fedu zvyšování sazeb také podporují, napsala agentura DPA.

Výjimku by představoval dlouholetý Trumpův spojenec Stephen Moore, jehož nominaci do Rady guvernérů Fedu prezident oznámil před dvěma týdny. Konzervativní ekonomický komentátor podobně jako Trump centrální banku za zvyšování sazeb kritizuje. Tento týden prezident uvedl, že na druhém uvolněném místě v sedmičlenné Radě by rád viděl Hermana Caina, který dříve šéfoval řetězci pizzerií, sám kandidoval na prezidenta USA a nyní finančně podporuje Trumpovo znovuzvolení do této funkce.

Trump spatřuje v rostoucích úrocích a pevnějším dolaru překážku na cestě ke svému cíli, kterým je zvýšit vývoz a snížit obrovský obchodní deficit Spojených států.

Fed začal úrokové sazby od globální finanční krize zvyšovat na konci roku 2015. Z téměř nuly zvýšil základní úrokovou sazbu na současných 2,25 až 2,50 procenta.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pondělí 19. srpna 2019

Očekáváme v 3:00 20°C

Celá předpověď