Trump vyhlásil v USA stav nouze kvůli epidemii koronaviru

foto Americký prezident Donald Trump

Washington - Americký prezident Donald Trump dnes ve Spojených státech vyhlásil stav nouze kvůli pokračující epidemii nového koronaviru. Opatření podle něj dává vládě k dispozici až 50 miliard dolarů (1,18 bilionu korun) na boj s nákazou a umožňuje přijímat rychlejší rozhodnutí. Nákaza se v USA potvrdila u téměř 2000 lidí, přes 40 jich zemřelo.

Prezident po oznámení vyzval nemocnice, aby se od nynějška řídily podle svých nouzových plánů, a rozšířil některé pravomoci ministerstva zdravotnictví. Vláda by také měla ještě dnes zveřejnit přesný výčet opatření, která pro boj s koronavirem přijme.

Podle Trumpa by v první polovině příštího týdne mělo být v zemi připraveno až půl milionu nových testů na koronavirus a brzy by jich měly mít USA díky spolupráci se soukromým sektorem celkem asi pět milionů. Spojené státy se podle odborníků v současnosti potýkají s nedostatečným množství testovacích sad a nemají proto přehled o skutečných rozměrech epidemie.

Trump rovněž prohlásil, že nechce, aby test podstupoval kdokoli na požádání, je podle něj potřeba mít "určité symptomy". Oznámil proto vytvoření internetové stránky ve spolupráci se společností Google, na níž budou moci nemocní lidé popsat svoje symptomy a až na základě toho jim bude doporučeno místo, kde mohou případně testy podstoupit.

Prezident rovněž obhajoval přerušení leteckého spojení s Čínou i zákaz cestování do USA pro občany 26 evropských zemí, který vstoupí v platnost v noci na sobotu. Zákaz se v nynější podobě netýká Británie, Trump však prohlásil, že možná bude nutné zemi na seznam postupem času zařadit.

V Kongresu stále trvají neshody mezi demokraty a republikány ohledně podoby mimořádného ekonomického balíčku na pomoc rodinám a pracujícím zasaženým koronavirem. Sněmovna reprezentantů ovládaná demokraty by dnes měla hlasovat o mírně upraveném návrhu, s jehož původní verzí vyjádřily ve čtvrtek nesouhlas špičky republikánů včetně Trumpa. Prezident dnes prohlásil, že demokraté nenabízí dostatek ústupků a že návrh nepodporuje ani v současné podobě.

Trump zopakoval, že zatím nebyl testován na koronavirus poté, co začátkem týdne přišel do kontaktu se členem brazilské prezidentské delegace, u něhož se později nákaza prokázala. Později však dodal, že brzo zřejmě test podstoupí, neví však zatím kdy.

Člen krizového týmu vlády pro boj s koronavirem Anthony Fauci uvedl, že epidemie by měla v USA odeznít za osm až devět týdnů, je však možné, že to bude trvat i déle.

Výjimečný stav může v USA vyhlásit pouze prezident, Trump tak učinil v minulosti již několikrát, například kvůli záplavám na středozápadě země či požárům v Kalifornii.

Koronavirus dosud nepotvrdily tři z padesáti států USA

Nákaza nového typu koronaviru se podle dnešní bilance rozšířila do všech 50 států USA s výjimkou Západní Virginie, Idaha a Montany Informovala o tom agentura AP, podle které bylo v zemi zaznamenáno 1701 nakažených, z nichž 41 zemřelo.

Americké Středisko pro kontrolu nemocí a prevenci (CDC) na svém webu uvádí, že vedle oblasti hlavního města Washingtonu, která je zvláštní správní jednotkou, se nákaza dostala do 46 států USA. Mezitím ale stát Alabama oznámil, že i na jeho území se infekce potvrdila. Bez prokázaných případů tak nyní zůstávají tři americké státy.

Z preventivních důvodů se mnohé samosprávy rozhodly uzavřít školy. Od pondělí 16. března se ruší výuka ve školních okresech Los Angeles a San Diego v Kalifornii, což se dotkne 750.000 žáků a studentů. Z velké části uzavře od pondělí školy také Georgie a výuku ve veřejných školách pozastaví i hlavní město Washington. V metropoli se opatření bude týkat 47.000 žáků a studentů. V části Virginie začaly nucené prázdniny pro 180.000 žáků a studentů již dnes.

Uzavření všech základních a středních škol dnes oznámil guvernér státu Washington Jay Inslee. Školy ukončí výuku nejpozději v úterý a zůstanou zavřené nejméně do 24. dubna. Washington je nejpostiženějším státem USA, dosud zde bylo zjištěno přes 500 nakažených, z nichž 37 zemřelo.

"Ve státě Washington čelíme jasnému a akutnímu nebezpečí impozantních rozměrů," řekl Inslee. Z preventivních důvodů rozšířil na celý stát zákaz shromáždění a akcí s více než 250 lidmi.

Vedle škol se preventivní opatření dotkly i úřadů či věznic. AP napsala, že kvůli koronaviru jsou na příštích 30 dní zakázány návštěvy vězňů ve federálních káznicích.

Trump: V USA brzy začne rozsáhlé testování na koronavirus

Ve Spojených státech brzy začne rozsáhlé testování na nový typ koronaviru. Na twitteru to dnes napsal prezident Donald Trump, nepřidal ale žádné podrobnosti. Ministerstvo zdravotnictví následně oznámilo, že na vývoj rychlých testů uvolní 1,3 milionu dolarů (30,5 milionu Kč), informovala agentura AP. Trumpova administrativa čelí v posledních dnech kritice, podle níž je testování obyvatel nedostatečné, a v zemi je proto mnohem více případů, než udávají oficiální statistiky.

"Udělaly se změny a testování se bude brzy provádět ve velmi velkém měřítku," uvedl Trump na twitteru. "Prolomili jsme byrokracii a jsme připraveni začít," dodal bez podrobností k rozsahu testování.

Ministerstvo zdravotnictví následně oznámilo, že poskytne 1,3 milionu dolarů (30,5 milionu Kč) dvěma firmám, které pracují na vývoji rychlého testu na odhalení nemoci COVID-19. Cílem je potvrdit přítomnost koronaviru v těle do hodiny. Test kalifornské společnosti DiaSorin Molecular by podle ministerstva mohl být připraven ke schválení do šesti týdnů, test firmy QIAGE z Marylandu do dvanácti.

Ve svém tweetu prezident rovněž kritizoval Středisko pro kontrolu nemocí a prevenci (CDCP), jednu z organizací, které stojí v čele boje proti šíření koronaviru ve Spojených státech. Její testovací systém označil za "nepřiměřený a pomalý při rozsáhlých pandemiích".

Odborník na infekční choroby a člen krizového týmu vlády pro boj s koronavirem Anthony Fauci už ve čtvrtek řekl, že způsob, jakým se lidé mohou dostat k testům, je příliš složitý, a proto nefunguje, "jak bychom nyní potřebovali". Po Trumpově tweetu Fauci oznámil, že "za velmi krátkou dobu" se bude v USA testovat mnohem více než nyní. V následujících několika týdnech ale očekává také nárůst počtu případů.

Americká vláda v posledních dnech čelila kritice, že je její reakce na šíření nákazy nedostatečná. Neshody ohledně opatření kvůli koronaviru panují také v Kongresu. Republikáni odmítají balíček hospodářských opatření navržený opozičními demokraty. Shodu by se však podle předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové mohlo podařit najít ještě dnes.

Také ministr financí Steven Mnuchin prohlásil, že se uzavření dohody mezi republikány a demokraty blíží. Občany varoval, že počty nakažených novým koronavirem "budou stoupat před tím, než začnou klesat".

Ve Spojených státech se nový koronavirus potvrdil podle statistiky Univerzity Johnse Hopkinse už u více než 1700 lidí a čtyři desítky z nich nemoci COVID-19, kterou virus způsobuje, podlehly.

Například ministryně zdravotnictví státu Ohio Amy Actonová dnes ale uvedla, že se podle odhadu jejího úřadu už koronavirem v Ohiu nakazilo více než 100.000 lidí, tedy zhruba procento populace. Ohio, které leží na severovýchodě USA, má 11,7 milionu obyvatel. Testy tu zatím nákazu potvrdily jen u pěti lidí.

USA si předvolaly velvyslance Číny kvůli komentáři o koronaviru

Spojené státy si předvolaly čínského velvyslance v zemi, aby vysvětlil komentář mluvčího čínského ministerstva zahraničí, podle kterého mohli koronavirus v Číně rozšířit američtí vojáci. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťien na twitteru ve čtvrtek napsal, že za pandemií, která se zřejmě začala šířit z čínského města Wu-chan, může být americká armáda. "Kdy se objevil pacient nula (první nakažený) v USA? Kolik lidí se nakazilo? V jakých nemocnicích se léčí? Mohla to být americká armáda, kdo rozpoutal epidemii ve Wu-chanu. Buďte transparentní! Zveřejněte údaje! USA nám dluží vysvětlení!" uvedl Čao.

Reuters k Čaovu komentáři uvedl, že to byla očividná reakce na americkou kritiku čínských úřadů. Washington totiž Pekingu vytknul, že na infekci reagoval pomalu a nepočínal si dostatečně transparentně. Poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost Robert O'Brien totiž ve středu prohlásil, že pomalá reakce Číny na šíření koronaviru zřejmě připravila svět o dva měsíce, během kterých se mohl připravit na epidemii. Čínští činitelé kritiku odmítli a komentáře amerického představitele označili za nemorální.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je neděle 7. června 2020

Očekáváme v 13:00 20°C

Celá předpověď