Trump v Kongresu vyzval k národní jednotě a ochraně hranic

foto Americký prezident Donald Trump přednáší v Kongresu poselství o stavu unie.

Washington - Americký prezident Donald Trump v poselství o stavu unie vyzval k jednotě hluboce rozdělený americký národ, který podle kritiků polarizoval sám svou agresivní politikou. V téměř půldruhahodinovém projevu předneseném v Kongresu podle očekávání vyzval ke stavbě zdi na hranicích s Mexikem, která má podle něj zemi ochránit před zločinci a drogovou epidemií. Zatímco republikánští členové Kongresu jeho projev vítali opakovanými ovacemi, na straně demokratů často panovalo hrobové ticho.

Trump poukázal na úspěchy americké ekonomiky a poznamenal, že "jsme teprve začali". Rychlost ekonomického růstu USA je podle něj dvojnásobná ve srovnání s dobou jeho příchodu do Bílého domu. Zdůraznil zejména význam nedávné daňové reformy, výrazné omezení státní regulace a nárůst pracovních příležitostí.

Americký Kongres sleduje projev prezidenta Donalda Trumpa, který před zákonodárci přednesl poselství o stavu unie. Americká ekonomika v lednu podle nedávno zveřejněné statistiky nabídla přes 300.000 nových pracovních míst a růst pracovních příležitostí zaznamenává už stý měsíc po sobě, což je nejdéle v celé historii USA.

"Stav naší unie je silný," shrnul šéf Bílého domu hospodářskou situaci v zemi za mohutného skandování "USA! USA!" Sílu americké ekonomiky mohou ohrozit jen "hloupé války, politikaření a směšné tendenční vyšetřování", konstatoval Trump v narážce na pátrání po ruském vlivu na americké prezidentské volby, které označuje za hon na čarodějnice. "Má-li vládnout smír a právo, nemůže převážit válka a vyšetřování," řekl Trump.

Americký prezident Donald Trump přednáší v Kongresu poselství o stavu unie. Vlevo viceprezident Mike Pence, vpravo demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. V předních lavicích sněmovny naslouchaly prezidentovi demokratické poslankyně a senátorky, z nichž mnohé se dostavily v bílém. Barva amerických sufražetek, radikálních feministek z počátku minulého století, měla prezidentovi připomenout jeho údajný sexismus a povýšený vztah k ženám. Projev hlavy státu poslouchali i čtyři opoziční politici, kteří se mu příští rok ve volbách hodlají postavit, z toho tři ženy - kromě Coryho Brookera to byly Kamala Harrisová, Elisabeth Warrenová a Kirsten Gillibrandová. V bílém do sněmovny přišla i předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová.

Obsáhle se prezident podle očekávání věnoval situaci na jižních hranicích, kde podle něj hrozí "obrovský nápor" ilegálních migrantů. Oznámil, že do hraničních oblastí posílá dalších 3750 vojáků, aby hranici ochránil. "Americká dělnická třída doplácí na masovou nezákonnou migraci," řekl Trump a připomněl členům Kongresu statistiky zločinnosti a drogové závislosti, kterou Bílým přičítá nedostatečné ochraně hranic.

Americký prezident Donald Trump přednáší v Kongresu poselství o stavu unie. Hranice by měla chránit "fyzická bariéra nebo zeď," řekl prezident. "Já ji postavím, zeď funguje a zachraňuje životy" zdůraznil. Nepůjde prý o "jednoduchou betonovou zeď," ale o průhlednou ocelovou bariéru.

Americký prezident ohlásil záměr zastavit drogovou epidemii v USA během příštích deseti let a vyslovil se pro nižší a spravedlivější ceny léků na předpis. Vláda bude žádat Kongres o zvýšení výdajů na boj s rakovinou, zejména se zhoubným onemocněním dětí. Poslanci by podle něj měli schválit i zákon zakazující potraty v pozdějších stádiích těhotenství.

Prezident ocenil stav vztahů s KLDR a oznámil datum příštího setkání s Kim Čong-unem. "Kdybych nebyl zvolen prezidentem USA, byly bychom nyní ve velké válce se Severní Koreou... Můj vztah s Kim Čong-unem je dobrý, sejdeme se 27. a 28. února ve Vietnamu," konstatoval Trump.

Americký prezident Donald Trump přednáší v Kongresu poselství o stavu unie. Prezident obhajoval své rozhodnutí odvolat americké vojáky z Afghánistánu a Sýrie. "Velké národy nevedou nekonečné války," zdůraznil. Vláda se pustila do konstruktivních jednání s řadou afghánských skupin včetně Tálibánu, potvrdil šéf Bílého domu. "Nevíme, zda se dohodneme, ale víme, že po dvou desetiletích je načase se o mír aspoň pokusit," řekl.

Trump obvinil Čínu, že po léta útočí proti americkému průmyslu a krade intelektuální vlastnictví. Nová obchodní smlouva, kterou chce s Pekingem uzavřít, má ochránit americká pracovní místa, omezit "chronický deficit" ve vzájemném obchodě a zamezit podvodným obchodním praktikám.

Prezident kritizoval Rusko za opakované porušování smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu, kterou se Bílý dům rozhodl vypovědět. "Neměli jsme jinou možnost, možná dojednáme jinou dohodu, vztahující se i na Čínu a ostatní," řekl Trump. Pokud se to nepovede, pak prý Američané ve vývoji zbraní ve jménu ochrany své země překonají všechny národy světa.

Demokraté v odpovědi na Trumpa vyzvali k podpoře střední třídy 

Trumpovo poselství nepřineslo nic podstatného a nepřiblížilo rozdělenou zemi k jednotě. Shodli se na tom politici Demokratické strany. Podle demokratického senátora Coryho Bookera, který nedávno oznámil účast v boji o Bílý dům v roce 2020, byly prezidentovy výzvy k jednotě jen prázdná slova. Podobně se vyjádřila i demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová, podle které sice Trump vyzval k práci pro blaho Američanů, ale za dva roky svého působení v prezidentském úřadu pro to neučinil nic.

"Pro jednotu země se musí vykonat víc, náš prezident se v minulých dvou letech snažil nás rozdělit," napsal Booker na twitteru. "Činy hovoří hlasitěji než slova," dodal. Podle prezidentské kandidátky Kirsten Gillibrandové měl Trump dost času na to, aby zemi sjednotil. "Místo toho ji rozdělil v každém myslitelném smyslu," prohlásila senátorka po ukončení slavnostní schůze Kongresu.

"Prezident nyní musí podniknout konkrétní kroky ve spolupráci s demokraty, aby posílil zdravotní a ekonomickou bezpečnost rodin napříč Amerikou. Po dvou letech prezidentových prázdných slov si Američané zaslouží opravdové výsledky," uvedla v prohlášení Pelosiová.

Pelosiová také poznamenala, že bude trvat několik dní, než se podaří uvést na pravou míru dezinterpretace a nesrovnalosti, které v Trumpově poselství zazněly. Zdůraznila, že Bílý dům musí změnit přístup ke střední třídě či ke komunitě sexuálních menšin a také přestat upřednostňovat jedno procento nejbohatších na úkor ostatních Američanů.

Senátorka Elisabeth Warrenová, která v sobotu oficiálně oznámí úmysl kandidovat na prezidentku USA, na twitteru napsala, že Trump v projevu pronesl řadu věcí, ze kterých se jí pěnila krev. "Rozčílit se na Donalda Trumpa ale nestačí. Musíme bojovat za změnu, kterou si přejeme. Tohle je naše příležitost - přispějte," vyzvala Warrenová v tweetu k finanční podpoře pro svou kampaň.

K získání peněz využila Trumpovo poselství i Gillibrandová. Každý, kdo s Trumpovým projevem nesouhlasil, by podle ní mohl věnovat pět dolarů (113 korun), aby prezidenta ve volbách porazila.

Podle Alexandrie Ocasiové-Cortezové, reprezentantky levicového křídla demokratů, předstoupil prezident před poslance a senátory nepřipraven. "Domácí úkol nesplnil, nemá žádný plán. Bylo to poselství o stavu unie nebo volební mítink?" prohlásila ve vysílání televize NBC.

Demokratický senátor Sherrod Brown, který rovněž zvažuje prezidentskou kandidaturu, Trumpa obvinil, že pro americké pracující nic neudělal. "Skutečnost je taková, že příliš mnoha lidem v této zemi se tvrdá práce nevyplácí," řekl novinářům. "Prezident Trump to nechápe a pobytu v Bílém domě využil k tomu, aby přilepšil lidem jako je on sám," prohlásil Brown.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je úterý 23. července 2019

Očekáváme v 13:00 30°C

Celá předpověď